english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Koncerty w ramach festiwalu JAZZART

Parafia Ewangelicka w Katowicach była wspólnie z Instytucją Kultury - Katowice - Miasto Ogrodów współorganizatorem dwóch koncertów jazzowych ramach Festiwalu JAZZART.
 

 
Pierwszy koncert pt. „HADRONY” z udziałem PIOTRA DAMASIEWICZA I ORKIESTRY Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia odbył się w niedzielę 29 kwietnia o godz. 18.00 w kościele ewangelickim w Katowicach. Połączenie orkiestry kameralnej z jazzową sekcją rytmiczną i trzema instrumentami dętymi było eksperymentem mającym na celu stworzenie zwartej pod względem ekspresji i brzmienia formy zespołu jazzowego. Tytuł koncertu nawiązywał do ostatnich badań w zakresie chromodynamiki kwantowej. Muzycy zauważyli pewną analogię między hadronami, ich zachowaniem w poszczególnych reakcjach, a tym co dzieje się w warstwie dźwiękowej utworu, inspirowanego najnowszą muzyką jazzową.
 

 
Drugi koncert z udziałem Larsa Danielssona, światowej sławy szwedzkiego jazzmana, zgromadził w kościele tłumy widzów. Lars Danielsson to nie tylko jeden z najwybitniejszych europejskich kontrabasistów jazzowych, jest również kompozytorem, aranżerem, producentem. W czasie koncertu zagrał na kontrabasie i wiolonczeli. W czasie koncertu Lars wraz z zespołem Lars Danielsson Quartet (z byłym saksofonistą Milesa Davisa, Davidem Liebmanem, Bobo Stensonem na fortepianie i historią perkusji ECM Jonem Christensenem) przedstawił liryczne utwory z najnowszej płyty.