english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Kościół Św. Trójcy w 3D

Kościół Świętej Trójcy w Warszawie, przy placu Małachowskiego 1, jako pierwszy wśród ewangelickich kościołów w Polsce doczekał się interaktywnego modelu wnętrza odtworzonego w 3D. Oferuje on spacer po wirtualnej przestrzeni obiektu, poznanie jego historii oraz doświadczenie ewangelickiej perspektywy przestrzeni sakralnej.
 

Kościół ewangelicko-Augsburski Św. Trójcy

 
Interaktywny spacer po kościele projektu Szymona Bogumiła Zuga został wzbogacony o szereg materiałów historycznych. Można np. porównać zdjęcia ołtarza z końca XVIII w. z jego współczesnym odpowiednikiem, czy prześledzić fazy rozbudowy podziemi kościoła. Połączenie współczesności z historią zaowocowało interesującym sposobem prezentacji zabytkowego obiektu z perspektywy pierwszej osoby.
 
Interaktywny model został stworzony przez pracownię KCVA w formie aplikacji komputerowej 3D. Dzięki temu użytkownik, ma pełną swobodę poruszania się po precyzyjne odtworzonym wnętrzu budynku. Autorzy zwrócili uwagę nawet na takie szczegóły, jak wzory wyrzeźbione w ławach kościelnych, płaskorzeźby przy ołtarzu, czy witraże.
 
Właśnie swoboda poruszania się po trójwymiarowej przestrzeni i stopień jej odwzorowania jest główną cechą odróżniającą ten projekt od „wirtualnych spacerów”. Te są bowiem stworzone na podstawie zdjęć, a użytkownik może zobaczyć wnętrza danego budynku tylko z góry ustalonych perspektyw.

Aplikacja jest darmowa, dostępna na systemy Windows oraz MacOS.
 
Aplikacja do pobrania: www.kcvastudio.com

Film, prezentujący aplikację - YouTube
BIK, trojca.waw.pl