english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Modlitwa Ekumeniczna w Rogowie

5 marca 1945 wodnopłatowiec Do-24 natychmiast po starcie spadł izatonął wjeziorze Resko Pomorskie niedaleko Trzebiatowa.. Wsamolocie było prawie 80 dzieci, które miały być ewakuowane w bezpieczne miejsce. Przypuszcza się, że maszynę mogli strącić żołnierze sowieccy. W 67. rocznicę tej tragedii (5 marca 2012 r.) odbyły się uroczystości na terenie byłego lotniska w Rogowie. W ten sposób zainaugurowano projekt "Dzieci z Kamp", który ma na celu wydobycie z dna jeziora samolotu Dornier-24 i godnego upamiętnienia ofiar.


Na zaproszenie Rady Programowej oraz Burmistrza Trzebiatowa do Rogowa przyjechali przedstawiciele niemieckich ipolskich władz, organizacji społecznych, uczniowie z trzebiatowskiego liceum, gimnazjaliści zPasewalku iPolic, atakże licznie zgromadzeni mieszkańcy Gminy Trzebiatów. Obecni byli także świadkowie wydarzeń sprzed 67 lat oraz rodzina jednego zczłonków załogi.


Druga część uroczystości miała miejsce nad Jeziorem Resko. Modlitwę ekumeniczną poprowadził ks. Sławomir J. Sikora z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczecinie z filiałem w Trzebiatowie wraz z duchownymi z Kościoła Rzymskokatolickiego, Prawosławnego i Greckokatolickiego. Byli także duchowni ewangeliccy z Niemiec. Burmistrz Trzebiatowa dr Zdzisław Matusewicz wraz z delegacją zagraniczną położył na wodzie Jeziora Resko wieńce, a na zakończenie uroczystości złożono również kwiaty pod brzozowym krzyżem upamiętniającym katastrofę.