english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Promyczki Boże z Mikołajek

Od ponad roku w parafii mikołajskiej działa dziecięcy zespół wokalno-instrumentalny "Promyczki Boże". Założycielem i prowadzącym zespół jest Edyta Juroszek, która do wspólnego muzykowania zachęciła dzieci w wieku od 6 do 11 lat, co jak na diasporalną parafię jest znaczącą liczbą.


Od początku pastorowej Juroszek pomaga Sylwia Wawrzyn, jedna z mam. Dzieci chwalą Boga grając na cymbałkach i fletach prostych oraz śpiewając. Większość małych muzyków nigdy wcześniej nie grała na żadnym instrumencie ani nie znała nut.


Wzajemna mobilizacja oraz wiele chęci i zapału zarówno dzieci, jak i ich rodziców sprawiły, że po kilku tygodniach prób maluchy po raz pierwszy wystąpiły podczas nabożeństwa rodzinnego z okazji dnia matki i dziecka wykonując dwie piosenki. Potem był występ podczas Dziękczynnego Święta Żniw oraz najbardziej wyczekiwany – podczas uroczystego nabożeństwa wigilijnego, w czasie którego wykonały trzy kolędy.


Zachęcone bardzo miłym przyjęciem parafian obecnych w kościele, dzieci postanowiły uczyć się dalej. Zainspirowane przez ks. bpa Jerzego Samca i jego małżonkę postanowiły pojechać na diecezjalny zjazd chórów, który odbył się w czerwcu w Pasymiu. Dzieci zrobiły prawdziwą furorę, a niejednemu z obecnych łza wzruszenia zakręciła się w oku.


Ostatnio mali muzycy przygotowali aż pięć kolęd i przedstawienie jasełkowe, które wykonali najpierw podczas rodzinnego spotkania świątecznego w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, a potem w Domach Opieki w Ukcie i Mikołajkach.


Próby zespołu odbywają się we wtorki między lekcjami religii w budynku parafialnym. Warto podkreślić, że do zespołu należy większość dzieci uczęszczających na lekcje religii w klasach 1-4. Młodsi są mobilizowani przez starszych. Bardzo ważna jest tu rola rodziców, którzy zachęcają swoje dzieci do grania i pilnują, by ćwiczyły w domach.


Ks. Bogusław Juroszek