english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

ŚDM 2012 w Cieszynie

Ekumenicznie i dynamicznie – tak w dwóch słowach można określić kolejne nabożeństwo zorganizowane w Cieszynie z okazji Światowego Dnia Modlitwy. W pierwszy piątek marca, jak nakazuje tradycja ŚDM, 2.3.2012r. , została odprawiona w kościele Jezusowym w Cieszynie, w ramach nabożeństwa pasyjnego, liturgia napisana przez chrześcijanki z Malezji. Hasło: „Niech zapanuje sprawiedliwość” - przeplatało się pomiędzy śpiewem Chóru Parafialnego w kilku odsłonach.
 
Ekumenicznie - bo Słowo Boże czytały i modliły się: zakonnica ze zgromadzenia Elżbietanek- s. Daniela Makulska, przełożona diakonatu Eben-Ezer- s. Ewa Cieślar, przedstawicielka Zboru Zielonoświątkowego w Cieszynie - Miriam Wojnar- Matyja, rozważanie wygłosiła diakon A. Błahut-Kowalczyk.
 
Dynamicznie - bo młodzież gimnazjalna i licealna przedstawiła problemy Malajek w formie:
- modlitwy,
- pewnych informacji dotyczących tego egzotycznego dla naszej kultury kraju i
- scenki przedstawiającej przypowieść o natarczywej wdowie i niesprawiedliwym sędzi.
 
Występ młodzieży i niezawodnego chóru, który z werwą prowadził w śpiewie licznie zgromadzonych – przygotowała diakon Joanna Sikora. W salce wysłuchano relacji Ilony Boruty na temat lokalnego Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Być Razem”, Hostelu dla Kobiet i Dzieci w Cieszynie „Przeciw przemocy – wyrównać szanse”, na potrzeby którego została w kościele zebrana kolekta.
 
Zaś wzruszająca opowieść Miriam Wojnar-Matyi o powojennej miłości Polaka i Malajki skupiła uwagę słuchaczy na realiach życia w odległej Malezji. Całość podparta została pokazem slajdów i konsumpcją egzotycznych owoców i upieczonych chlebów-mac wedle malajskich przepisów.
 
abk