english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Świąteczny Pokój

Okres adwentowo-świąteczny w parafii w Pokoju, podobnie jak jesień, obfitował w ciekawe wydarzenia.


Adwent rozpoczęliśmy od nabożeństwa rodzinnego, podczas którego dzieci i młodzież brały udział w przedstawieniu, którego motto stanowił werset biblijny: Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych braci moich, mnie uczyniliście...


Młodzi aktorzy chcieli przypomnieć parafianom, że oczekiwanie na Jezusa to nie bezczynne siedzenie, przedświąteczne porządki i przygotowania, ale miłość okazana drugiemu człowiekowi i otwarte serce. Podczas tego nabożeństwa młodzież czytała również teksty biblijne oraz symbolicznie rozpalała pierwszą świecę na wieńcu adwentowym, a dzieci witały i żegnały parafian modlitwą.


W drugą niedzielę adwentową parafianie tradycyjnie spotkali się na plebanii na poczęstunku, a w piątek przed trzecią niedzielą adwentową zorganizowana została adwentówka, na którą przybyło 27 osób, aby posłuchać okolicznościowej poezji, skupić się na Bożym Słowie i pokolędować.


Przez cały okres świąteczno-noworoczny z wieży kościoła Zofii w Pokoju o każdej pełnej godzinie między godziną 13:00 a 18:00, usłyszeć można było 6 tradycyjnych kolęd w aranżacji na trąbkę. Była to wspólna inicjatywa parafii ewangelickiej oraz gminy Pokój.


W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia po nabożeństwie odbyło się spotkanie na plebanii, podczas którego parafianie obejrzeć mogli Jasełka przygotowane przez dzieci. Na uwagę zasługuje fakt, że najmłodszy aktor biorący udział w przedstawieniu miał niespełna 3 miesiące, a najstarszy 14 lat. Po wspólnym kolędowaniu wszystkie dzieci oraz seniorzy parafii otrzymali paczki świąteczne.


Okres świąteczny w pokojskiej parafii zakończył koncert kolęd, który odbył się w święto Epifanii. Podczas koncertu wystąpiły: Zespół Dzwonków oraz Zespół 20+ ze Skoczowa. Frekwencja podczas koncertu przeszła nasze oczekiwania, ponieważ w kościele Zofii zgromadziło się ponad 200 osób – parafian, mieszkańców Pokoju, a nawet gości przybyłych z Opola i Namysłowa (miast oddalonych o ok. 30 km). Na zaproszenie swoją obecnością odpowiedziała również wójt gminy Pokój, Barbara Zając oraz przedstawiciele władz gminy.


Podczas koncertu Zespół Dzwonków wykonał 12 kolęd przeplatanych poezją Bożonarodzeniową, a Zespół 20+, sześć pieśni. Wykonawców przedstawił opiekun duchowy obu zespołów – praktykant parafii w Skoczowie, Marcin Ratka. Ponieważ przez minione 3 lata opiekunem Zespołu Dzwonków w Skoczowie był ks. Eneasz Kowalski, obecny wikariusz parafii w Pokoju, do ostatniej kolędy zespół zaprosił swojego poprzedniego duszpasterza, aby mógł zagrać z nimi i przypomnieć sobie wspólną służbę podczas wielu uroczystości.


Koncert zakończył się Modlitwą Pańską oraz wspólnym odśpiewaniem kolędy „Mędrcy świata, monarchowie”.


Święta za nami, ale dzieci nie ustają i z zapałem przygotowują wiersze na Dzień Babci i Dziadka.


Katarzyna Kowalska