english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Synody Diecezjalne w Poznaniu i Pabianicach

Obradowały wyborczo-sprawozdawcze Synody Diecezjalne Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej w Poznaniu oraz Diecezji Warszawskiej w Pabianicach. Obrady synodów tych diecezji były ostatnimi w czasie wiosennej sesji posiedzeń.
   
Synod diecezji pomorsko-wielkopolskiej obradował w dniach 2-3 marca 2012 r. w centrum parafialnym parafii w Poznaniu. Synodałowie złożyli ślubowanie oraz wysłuchali wykładów związanych z ogłoszonym Rokiem Nowych Wyzwań.
 
Dokonano również wyborów nowego kuratora diecezjalnego. Został nim Piotr Mańka z parafii w Słupsku. Radcą duchownym wybrany został ks. Janusz Staszczak z parafii w Koszalinie. Na świeckiego członka Rady Diecezjalnej wybrana została Dorota Mielczarek z parafii w Sopocie.
 
Delegatami Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej do Synodu Kościoła zostali wybrani: Jerzy Gizło z parafii w Poznaniu oraz Izabela Główka-Sokołowska z parafii w Koszalinie.

***
 
Wspólnym nabożeństwem w ewangelickim kościele w Pabianicach rozpoczęła się pierwsza sesja V Synodu Diecezji Warszawskiej Kościoła. Nabożeństwo połączone było z przepisanym ślubowaniem synodałów.
 
Po części sprawozdawczej synodu nastąpiły wybory władz diecezji i delegatów do Synodu Kościoła. Kuratorem diecezjalnym został Karol Werner z parafii w Łodzi, duchownym radcą Rady Diecezjalnej wybrano ks. Marcina Undasa z parafii w Zgierzu, a radcą świeckim została wybrana Małgorzata Kowalczyk z parafii w Piotrkowie Trybunalskim.
 
Delegatami Diecezji Warszawskiej do Synodu Kościoła zostali wybrani: Cezary Gmyz z warszawskiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego, prof. Jarosław Płuciennik z parafii w Łodzi oraz Jolanta Szafrańska z parafii w Lublinie.
 
BIK