english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wielkanocne wieści z Szczyrku

Z życzeniami na święta Wielkanocne została wysłana do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie niezwykła pisanka ze Szczyrku Salmopolu. Jak mówi pomysłodawca akcji, ks. Jan Byrt, "to specjalna pisanka wykonana w Dekadzie Reformacji. Oprócz motywów wielkanocnych na pisance jest Róża Lutra i informacja - 500 lat Reformacji 1517-2017. Jest to prezent Parafii Ewangelickiej ze Szczyrku dla Prezydenta RP. Chcemy w ten sposób przypominać o nadchodzącym jubileuszu 500-lecia Reformacji, który będziemy obchodzić w 2017 roku.
 
Chcemy też w ten sposób przypomnieć, że ewangelicy są w Polsce i też obchodzą piękne Święta Wielkanocne, o czym w różnych programach informacyjnych w naszym kraju, niestety, się zapomina".
    
Pisanka jest ręcznie malowana i dodatkowo ręcznie wycinana. Wykonała ją Urszula Cieślar z Wisły.
 
Przesyłka dotarła do adresata. Jej pierwszym efektem są między innymi życzenia z Pałacu Prezydenckiego.
 

 
Wielkanocne życzenia i prezenty ks. Jan Byrt przywiózł też z partnerskiego powiatu Rhein-Erft niedaleko Kolonii. Był tam jako jeden z opiekunów grupy gimnazjalistów, zaproszonych przez partnerski powiat. Młodzi szczyrkowianie mieli okazję m.in. zwiedzić katedrę w Kolonii i wiele pięknych miast powiatu.
 

 
Ks. J. Byrt przekazał gospodarzom swoje znane budki dla ptaków, które przygotował na jubileusz 500-Reformacji. Polacy podarowali też swoim gospodarzom piękne pisanki.
 

  
W zamian otrzymali od partnerskiego powiatu między innymi czekoladowe zajączki dla dzieci i ... pisanki, przeznaczone m.in. na ołtarz w kościele ewangelickim w Szczyrku. Znajdą się tam w Święta Wielkanocne.