english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wybrano Człowieka Ziemi Gliwickiej 2011

Człowiekiem Roku 2011 Ziemi Gliwickiej został Artur Pakosz, lekarz medycyny, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista medycyny paliatywnej, dyrektor gliwickiego hospicjum Miłosierdzia Bożego.
 
Jego umiejętnością, niezbędną w pracy zawodowej i w życiu, której musiał się nauczyć, jest aktywne słuchanie. Kapitalnie pozwala rozumieć drugą osobę. Nie kolejny przypadek pacjenta, ale człowieka. Umiejętność ta staje się istotna wówczas, gdy przychodzi zmagać się z cierpieniem innych. Artur Pakosz - lekarz musiał także zrewidować pojęcie sukcesu, które nieodmiennie towarzyszy temu zawodowi. Bo przecież lekarz, szczególnie młody, choć dotyczy to tych w każdym wieku, programuje się na sukces - na wyleczenie chorego. W gliwickim Hospicjum Miłosierdzia Bożego, gdzie jest dyrektorem, pojęcie sukcesu przybiera zupełnie inny wymiar: tutaj to opanowanie objawów, ukojenie bólu. Dr Artur Pakosz jest gliwiczaninem, do niedawna mieszkał w Gliwicach, teraz poza miastem, w Bojszowie.
 
- Jest sprawiedliwy i bardzo wymagający, ale wymaga przede wszystkim od siebie. Nie uznaje teorii, że czegoś nie da się zrobić - mówią współpracownicy doktora Pakosza.
 
Laureat otrzymał statuetkę Gliwicjusza, dłuta prof. Krzysztofa Nitscha dnia 2 marca 2012 r. w ratuszu miasta.
 
Gdy chodzi o parafię w Gliwicach chyba nie ma osoby, która nie znałaby dr Pakosza i nie wiedziała czym jest hospicjum. Co roku parafia w Gliwicach i Pyskowicach uczestniczy w akcji charytatywnej, rozprowadzając hospicyjne kalendarze.
 

Plebiscyt na Człowieka Ziemi Gliwickiej, organizowany jest przez tygodnik "Nowiny Gliwickie". Historia konkursu sięga roku 1996, a wśród dotychczasowych zdobywców statuetki Gliwicjusza, dłuta Krzysztofa Nitscha, są między innymi prezydent miasta Zygmunt Frankiewicz (1997), były premier Jerzy Buzek (1998), czy Jan Sznajder, prezes gliwickiego oddziału Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta (2001). Na podstawie głosów czytelników wyłoniona została finałowa dziesiątka, z której grona specjalna kapituła wyłoniła tegorocznego zwycięzcę. W skład kapituły wchodzą przedstawiciele redakcji "Nowin", samorządu, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Gliwickiej, innych mediów, dotychczasowi laureaci Gliwicjusza, a także reprezentanci organizacji pozarządowych i firm. Kapituła zbiera się raz i w tajnym głosowaniu wybiera Człowieka Ziemi Gliwickiej.

 
Z roku na rok nagroda cieszy się coraz większym prestiżem, szczególnie dla samych wyróżnionych, którzy widzą w niej najczęściej akceptację ludzi dla swoich, często niezbyt afiszowanych działań.

 
więcej: Nowiny Gliwickie