english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zakończenie obchodów roku Heweliusza

W dniu 28 stycznia 2012 r., w rocznicę urodzin wielkiego astronoma, zakończono obchody roku Heweliusza. W Gdańsku pod koniec stycznia b.r. dokonano podsumowania całorocznych obchodów i badań nad wielkim gdańszczaninem, największym astronomem XVII wieku, Janem Heweliuszem.
 

Jan Heweliusz urodził się 28 stycznia 1611 roku w ewangelickiej, mieszczańskiej rodzinie browarników o kupieckich tradycjach jako jedno z dziesięciorga dzieci. Uczył się w słynnym Gdańskim Liceum Akademickim, następnie wiele podróżował po Europie, powrócił do miasta swych przodków i w Gdańsku żył oraz badał i tworzył, wybudował obserwatorium astronomiczne, by wreszcie dokładnie po przeżyciu 76 lat 28 stycznia 1687 roku opuścić świat doczesny. Przez współczesnych uznawany był za jeden z największych umysłów epoki.

 
W dniu 28 stycznia br. w miejscu doczesnego spoczynku astronoma, w gdańskim kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej odprawiono uroczyste nabożeństwo ekumeniczne pod przewodnictwem ks. bp. Marcina Hintza, który wygłosił również kazanie. W nabożeństwie wzięli udział: abp Sławoj Leszek Głódź, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, parlamentarzyści ziemi gdańskiej, ministrowie oraz przedstawiciele samorządu. W kazaniu bp Hintz podkreślił, że Jan Heweliusz był nie tylko człowiekiem wielkiej wiedzy, a przy tym niezmiernie skromnym, to przez całe życie był gorliwym ewangelikiem i osobą wielkiej, mistycznej wręcz wiary. Niemal codziennie przychodził do swego parafialnego kościoła św. Katarzyny, by przy swojej kolumnie modlić się i medytować nad światem.
 
W zeszłym roku w tym miejscu dokonano odsłonięcia reliefu ku czci astronoma. Nabożeństwo zakończył występ chóru mieszczan gdańskich, którzy wykonali prapremierę utworu poświęconego Janowi Heweliuszowi.