Ewangelickie rekolekcje w ciszy oraz rekolekcje w Adwencie 2023

Zapraszamy do uczestnictwa.

Zapraszam serdecznie do zainteresowania ofertą rekolekcji w ciszy, które odbędą się w terminie 1-7 stycznia 2024 roku w Domu Gości Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, oraz do wzięcia udziału w rekolekcjach codziennych, organizowanych w parafiach Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Późnośredniowieczny termin recollectio oznacza wewnętrzne skupienie, które jest celem rekolekcji – skupienie na Słowie Bożym, modlitwie i szukaniu drogi życia z Bogiem. Rekolekcje narzucają pewną dyscyplinę duchową w czasie ich trwania, która przez powtarzanie prowadzi na głębię i ma być inspiracją i zachętą do dalszych poszukiwań w życiu wiary.

Rekolekcje w ciszy

Rekolekcje w ciszy mają charakter zamknięty i wyrywają uczestników z normalnego rytmu życia, odrywają na czas ich trwania z wielu życiowych ról, aby poświęcić się pogłębionej modlitwie. Zaczynam rok z Bogiem to hasło rekolekcji w ciszy, w których nie cisza jest celem, ale słuchanie i osiągnięcie wewnętrznego skupienia. Program dnia składa się między innymi z studiowania (medytacji) tekstów Pisma Świętego, rozmowy indywidualnej z prowadzącym, modlitewnego spaceru w naturze, świętowania Wieczerzy Pańskiej, porannego rozważania.

Rekolekcje codzienne

Rekolekcje codzienne nie wymagają wyjścia poza codzienny bieg życia – są rozłożone w czasie i składają się z pięciu tygodni, w trakcie których każdy uczestnik poświęca codziennie 20-30 minut na realizację programu oraz spotyka się raz w tygodniu w grupie osób, przechodzących wspólnie przez proces rekolekcji. Celem rekolekcji codziennych w Adwencie jest świadome przeżycie czasu Adwentu jako przygotowania do świętowania Narodzenia Pańskiego. Droga w chaosie to hasło tegorocznych rekolekcji.

Więcej informacji o rekolekcjach w ciszy tutaj.
https://bozyogrod.pl/?page_id=15

Więcej informacji o rekolekcjach codziennych tutaj.
https://bozyogrod.pl/?page_id=134

tekst: ks. dr Grzegorz Olek
zdj. pixabay.com