Historia o nowym człowieczeństwie

Autorzy „Zwiastuna Ewangelickiego” o tym, kiedy święta będą radosne

W świątecznym „Zwiastunie Ewangelickim” 24/2022 przeważają tematy bożonarodzeniowe.

Bóg wkroczył w nasz świat w tak dziwny i niepojęty sposób, żebyśmy mogli otworzyć się na Jego rzeczywistość – pisze rozważając Słowo Boże ks. Karina Chwastek-Kamieniorz. I wskazuje też, że każdy ma swoje Betlejem, w którym może odnaleźć siłę i nadzieję. Z kolei ks. Marcin Orawski przypomina, że ewangeliczna relacja o narodzeniu Zbawiciela to historia o nowym człowieczeństwie, o pokonywaniu granic między ludźmi. A ponad wszystko o miłości. I warto tę wieść ogłaszać.

Na łamach pojawiają się sylwetki dwóch kobiet ważnych dla dziejów ludzkości oraz historii zbawienia. Ks. Leszek Czyż w artykule Gdy posłuszeństwo nie jest łatwe przedstawia Marię, matkę Jezusa, podkreślając, że od niej możemy uczyć się pokory, poddania i zrównoważenia. Ze Skarbca Zwiastuna Ewangelickiego zaprezentowano natomiast tekst Agnieszki Godfrejów-Tarnogórskiej Ewa – matka wszystkich żyjących.

W kręgu świątecznych refleksji  pozostają też stali felietoniści. Henryk Dominik wspominając święta swego dzieciństwa, w Księciu Pokoju jedynie upatruje naszej nadziei i pokoju dla całego stworzenia, a bp Marian Niemiec zastanawia się, jak mogą wyglądać święta z gośćmi ze Wschodu. Z kolei ks. Piotr Gaś zwraca uwagę, że gdy  Bóg przemówi, a my będziemy Go słuchać, wtedy będą udane i radosne święta. Warto jednak pamiętać, że nie dla wszystkich świąteczny czas jest jednakowo przyjemny – jak pisze ks. Ryszard Pieron w tekście Okrutne reklamy.

W rubryce Zbliżenia ks. Sławomir Sikora opisuje projekt Między pokoleniami, dzięki któremu  szczecińska parafia od  kilku lat aktywizuje seniorów, a Justyna Stanisławska przybliża działania wolontariuszy z grupy Tabita, która w ramach warszawskiej parafii Świętej Trójcy od początku rosyjskiej agresji w różny sposób pomaga uchodźcom z Ukrainy.

Godowy czas to także dobry moment, aby wraz z najmłodszymi zagłębić się w lekturze „Przyjaciela Dzieci”, który jak co dwa tygodnie przynosi ciekawe treści. Można też zagrać z nimi w przygotowane w prezencie świąteczne domino.

Ponadto w numerze jak co roku prezent dla dorosłych czytelników: dwustronny kalendarz planszowy.

W rubryce Wydarzenia m.in. relacje z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz z diecezjalnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego „Sola Scriptura 2022/2023”.

Zapraszamy do lektury w tradycyjnej formie i na stronie www.zwiastun.pl oraz do prenumeraty na kolejny rok. Przypominamy, że w parafiach można zaprenumerować czasopismo od dowolnego miesiąca. To tanie i korzystne rozwiązanie! Natomiast po opłaceniu prenumeraty cyfrowej w wydawnictwie każdy numer można czytać w formacie pdf i w pełni korzystać ze strony www.zwiastun.pl. Szczegółowe warunki prenumeraty w zakładce www.zwiastun.pl/sklep oraz www.zwiastun.pl/prenumerata-papierowa/ i na stronie 13 w wydaniu papierowym.

Zapraszamy również na profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ZwiastunEwangelicki