Jubileusz parafii w Grudziądzu

90 lat za nami – Jubileusz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Jana w Grudziądzu

Rok 2021 jest szczególny dla parafii św. Jana w Grudziądzu. Obchodzi ona jubileusz 90 lat swego istnienia. Z powodu pandemii i reżimu sanitarnego uroczystości związane z jubileuszem odbyły się jedynie w ramach wspólnoty w ograniczonym gronie i bez gości.

Narodziny parafii w Grudziądzu związane były z kościołem przy ul. Mickiewicza. To tam, 24 maja 1931 r., powołana została pierwsza Rada Parafialna i ukonstytuowała się Polska Parafia Ewangelicka w Grudziądzu. W okresie powojennym nastąpiło odrodzenie parafii, przy kościele św. Jana (ul. Szkolna 10).

90 lat to wiele przeróżnych momentów, chwil i osób, które tworzyły tę parafię oraz zapisały się w historii miasta Grudziądz. Tegoroczny jubileusz był dobrą okazją, aby przypomnieć ważne wydarzenia, ale również pozwolić sobie na przyszłościowe plany, w tym związane z jubileuszem 500-lecia początków Reformacji w Grudziądzu, przypadającym w 2024 r.

Dzięki uprzejmości kierownictwa Miejskiej Informacji Turystycznej został wydany kolejny numer „Spacerów po Grudziądzu” poświęcony właśnie ewangelikom. Ponadto parafia opublikowała jubileuszowy numer kwartalnika Grudziądzki Przegląd Ewangelicki (dostępny także online na stronie parafii), mówiący o historii protestantyzmu w mieście.

30 maja w kościele św. Jana odbyło się uroczyste nabożeństwo połączone z otwarciem wystawy poświęconej historii i życiu parafialnemu. Wystawa będzie możliwa do zwiedzania do końca września br.

Obok kościoła św. Jana została także zasadzona lipa i umieszczona tabliczka upamiętniająca jubileusz. Z kolei o godz. 14.00 tego samego dnia odbyła się promocja 13 numeru „Spaceru po mieście” i spotkanie autorskie z dr. Jerzym Domasłowskim, który przygotował tekst do przewodnika. Ponadto przedstawiony został krótki ilustrowany przewodnik Śladami Grudziądzkich Ewangelików wydany przez parafię, którego autorem jest również dr Jerzy Domasłowski.