Koncert reformacyjno-jubileuszowy w Katowicach

505 rocznica Reformacji i 100-lecie katowickich organów.

19 października w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach odbył się uroczysty koncert z okazji 505 rocznicy Reformacji oraz upamiętniający 100-lecie katowickich organów  wybudowanych w `1922 roku przez firmę Sauer z Frankfurtu. W pierwszej części koncertu wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, a w drugiej znani na Śląsku wykonawcy muzyki organowej – Ewelina Bachul i prof. UŚ dr hab. Tomasz Orlow. Katowickie organy w latach 2015-1018 przeszły gruntowna renowację, której wykonawcą była ta sama firma, która je zbudowała  – niemiecka Firma Sauer. W związku z tym  gościem specjalnym jubileuszowego koncertu był jej przedstawiciel  pan Michael  Schulz, który przyjechał na to wydarzenie do Katowic.  

Koncert rozpoczął się o godz. 18-tej powitaniem zebranych przez gospodarza miejsca – proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach, zarazem biskupa diecezjalnego ks. dr Mariana Niemca. Biskup Niemiec  przypomniał historię ewangelickiego instrumentu, który powstał w okresie prosperity ewangelickiej parafii w Katowicach, w tym dzięki zaangażowaniu ówczesnego organisty w kościele Zmartwychwstania Pańskiego Fritza Lubricha jr (1888-1971). Przed występem artystów  głos zabrał również reprezentant firmy Sauer, p. Michael Schulz przybliżył słuchaczom szczegóły  kilkuletniej restauracji organów dokonanej przez specjalistów. Dzięki bezpośredniemu tłumaczeniu, którym posłużyła prof. dr hab. Grażyna Barbara Szewczyk, przekaz Gościa mógł od razu trafić do zebranych. 

Koncert składał się z dwóch części, w pierwszej słuchacze wysłuchali utworów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”; były to najbardziej znane ewangelickie pieśni, w tym m.in. „Warownym grodem jest nasz Bóg”, „Wierzyć mnie Panie ucz” czy „Ojcowski dom”. Nie zabrakło również wykonania znanych śląskich szlagierów, przyśpiewek górniczych oraz solowych występów chórzystów „Śląska”. W drugiej części wieczoru zabrzmiała muzyka organowa. Ewelina Bachul, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach zaprezentowała utwory Fritza Lubricha, powojennego katowickiego proboszcza – ks. Adama Hławiczki oraz Jana Gawlasa, ewangelickiego kompozytora i rektora katowickiej Akademii Muzycznej. Prof. Tomasz Orlow  przedstawił słuchaczom utwory w stylu neoromantycznym ukazując zarazem szeroki wachlarz brzmieniowych możliwości organów.

Zebrani nagrodzili wykonawców głośnymi brawami. Na zakończenie ks. bp Niemiec podziękował artystom za dostarczenie niezapomnianych wrażeń muzycznych. Uroczystość zakończyła wspólna modlitwa pod przewodnictwem katowickiego proboszcza.  

Koncert został dofinansowany przez Miasto Katowice.    

tekst: Aneta M. Sokół
zdj. dk. Dorota Obracaj