english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

2. Święto Narodzenia Pańskiego

26 grudnia 2017 r.

Potem widziałem, a oto tłum wielki, którego nikt nie mógł zliczyć, z każdego narodu i ze wszystkich plemion, i ludów, i języków, którzy stali przed tronem i przed Barankiem, odzianych w szaty białe, z palmami w swych rękach. I wołali głosem donośnym, mówiąc: Zbawienie jest u Boga naszego, który siedzi na tronie, i u Baranka. A wszyscy aniołowie stali wokoło tronu i starców, i czterech postaci, i upadli przed tronem na twarze swoje, i oddali pokłon Bogu, Mówiąc: Amen! Błogosławieństwo i chwała, i mądrość, i dziękczynienie, i cześć, i moc, i siła Bogu naszemu na wieki wieków. Amen.


ks. Michał WalukiewiczŚwięta Bożego Narodzenia są nierozerwalnie związane z dziękczynieniem i oddawaniem chwały Wszechmogącemu Bogu. Są, albo przynajmniej powinny być związane… Bywa bowiem i tak, że pomimo kalendarza wskazującego nadejście pamiątki narodzin Jezusa Chrystusa w otoczeniu naszej szarej rzeczywistości trudno znaleźć powód do szczerej, trwałej radości i nadziei. A są one przecież niezbędne wtedy, gdy słowem (i pieśnią) mamy chwalić Stwórcę i Jego zbawcze dzieło. Nie sposób bez odczuwania autentycznej radości w prawdziwy sposób przeżyć Święta Bożego Narodzenia. Nie sposób szczerze (i z przekonaniem) śpiewać kolędy, składać życzenia, łamać się opłatkiem…

 

Ten, kto uważa swoje życie za niepotrzebne i bezsensowne, kto stracił wiarę w "lepsze jutro" - nie będzie ani potrafił, ani chciał chwalić Boga. Cierpienie, które przeżywamy, może nieraz zagłuszyć radość, może przemienić ją w głos skargi. Być może wielu z  nas dziś powie: „...przecież każdy człowiek może znaleźć jakiś powód do radości, przecież te szczególne dni sprawiają,  że radość pojawia się nawet tam, gdzie przez cały rok zazwyczaj jej brakuje, przecież można cieszyć się z prezentów, pięknej pogody lub chociażby z trzech dni wolnych przy zastawionym stole...”. Tylko czy taka radość ma siłę ponieść człowieka dalej niż poza chwilową, ulotną satysfakcję? Czy ma siłę do przeciwstawienia się złu, słabości i obawom codziennego życia?  Czy radość budowana na tym, co wynika z moich własnych możliwości pomoże mi przezwyciężyć mój własny strach, wątpliwości lub słabość charakteru?

           

 Sami wiemy, że z roku na rok, powiększa się zgiełk przedświątecznych zakupów, ich odpowiedni dobór staje się często pierwszoplanowym problemem dla wielu ludzi. Prezenty gwiazdkowe stają się coraz to wymyślniejsze, większe i droższe. Dla ich zdobycia nieraz gotowi jesteśmy na niemałe wyrzeczenia. A kłopot z ich odpowiednim doborem….? Naszymi zakupami kieruje przecież tak wiele (czasem sprzecznych) przesłanek: reklamy, internetowe opinie innych użytkowników, porady sprzedawców itp. I nawet jeśli uda się znaleźć TEN jedyny, niepowtarzalny, wyjątkowy, wymarzony prezent - czy jego zdobycie i wręczenie otwiera dla nas drzwi dla TEJ prawdziwej, trwałej, jedynej w swoim rodzaju radości świątecznej...?

                       

Historia Bożego Narodzenia tchnie ponadczasową prostotą. Anioł zwiastował pasterzom na betlejemskich błoniach narodzenie Bożego Syna. Gdy przebrzmiały już ostatnie anielskie pienia - zapowiadany Zbawiciel leżał w skromnym żłobie, pozbawiony wszelkich wygód, bez przybocznej świty, heroldów, jakichkolwiekoznak swojej przyszłej władzy, potęgi i mocy. Wieczny Bóg stał się zwykłym człowiekiem - nie tylko pod względem budowy ciała, ale także - co bardzo ważne -  pod względem materialnym. W Jezusie Chrystusie Bóg stał się dla ludzi kimś całkiem bliskim, stał się jednym z nas. W świecie pełnym złości,  wzajemnej niechęci, zazdrości, sztucznie podsycanej rywalizacji, wśród niepokojów i konfliktów rozległo się wówczas wspaniałe poselstwo Boga do ludzi: „Ja was  kocham!”.  Prosta, bezpośrednia, trafiająca do każdego ludzkiego serca deklaracja. Oto jest na tym świecie ktoś, komu na mnie zależy. Ktoś. kto nie odwróci się ode mnie plecami w najtrudniejszej chwili. Ktoś, komu mogę zaufać w ten jedyny, niepowtarzalny sposób.

 

Mój przyjaciel z okresu studiów zwykł mawiać, że w sercu każdego człowieka jest dziura w kształcie…Pana Boga. Czegokolwiek nie próbowalibyśmy tam włożyć: sukcesów, pieniędzy, sławy albo najwspanialszych przedmiotów - nigdy nie będą one pasować i nigdy nie wypełnią pustki. Może więc problem z brakiem trwałej radości wynika z kwestii niewłaściwych metod rozwiązania problemów?

 

"Bóg jest bliżej ciebie niż myślisz" - to właśnie poselstwo towarzyszy nam od prawie dwóch tysięcy lat. Fakt narodzin Bożego Syna nie może stać się jednym z wielu wydarzeń z kart historii, które przeminą bezpowrotnie stanowiąc jedynie encyklopedyczną wzmiankę. To wydarzenie, które odmieniło bieg historii świata i nadal odmienia ludzkie serca.

 

Tylko, aby móc to zrozumieć nie wystarczy świętaobchodzić- je trzeba przeżyć, doświadczyć, przyjąć… Dostrzec w małym, bezbronnym dzieciątku źródło naszej własnej nadziei! Spoglądając na życie, śmierć i zmartwychwstanie Bożego Syna przyjąć je jako najcenniejszy   i najwspanialszy dar, który stał się naszym udziałem!

 

Czas Bożego Narodzenia to nie tylko rodzinna atmosfera, wigilijny stół i prezenty, ale przede wszystkim czas radości z przyjścia na świat tego, który jest naszym Odkupicielem.    To czas szukania, budowania i trwania w radości, która jest zawsze obecna w sercu, niezależnie od tego ile mamy na stole potraw, jak wysoka jest choinka i jakie leżą pod nią prezenty. Ten, którego narodzenie wyśpiewywały anielskie chóry nad polami w Betlejem, ten którego wychwalać będą anioły w Jego wiecznym królestwie jest naszym najwspanialszym świątecznym prezentem. On jest naszą radością, szczęściem i powodem do dziękczynienia. On jest nadzieją, która sięga poza to co dla nas zrozumiałe i pojęte, poza nasze życie - aż do wieczności.  To właśnie w dniu Bożego Narodzenia dla każdego i każdej z nas rozpoczyna się droga prowadząca do wiecznej radości - tej opisanej dziś na kartach janowej apokalipsy.

 

Ten, kto to zrozumiał, kto prawdziwie i szczerze przeżył Święta Bożego Narodzenia, ten zawsze i wszędzie będzie mógł powtórzyć: Błogosławieństwo i chwała, i mądrość, i dziękczynienie, i cześć, i moc, i siła Bogu naszemu na wieki wieków. Amen.

ks. Michał Walukiewicz