english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

100 lat z Bożym błogosławieństwem

Niezwykły jubileusz świętochłowickiej parafianki

25.11.2012

Niedzielne nabożeństwo 18 listopada 2012 roku miało w świętochłowickim kościele św. Jana Chrzciciela nadzwyczajny charakter, a to za sprawą jubileuszu setnych urodzin najstarszej parafianki – Berty Wandzik.


100 lat z Bożym błogosławieństwem

Jubilatka przyszła na świat 13 listopada 1912 roku w Łagiewnikach – dzisiejszej dzielnicy Bytomia. Właśnie w Bytomiu została ochrzczona i konfirmowana. W roku 1933 zawarła związek małżeński z Rafałem Wandzikiem i wówczas przeniosła się do Chropaczowa – dzisiejszej dzielnicy Świętochłowic. Tam mieszka do dnia dzisiejszego. Od wielu lat jest wdową, zmarli także jej synowie, lecz jubilatka doczekała się licznego grona rodziny: wnuków, prawnuków i praprawnuków, którzy otaczają ją troską i miłością.

 

W czasie uroczystego nabożeństwa życzenia jubilatce złożyli świętochłowicki proboszcz – ks. Marcin Brzóska i jego poprzednik – ks. Alfred Bieta oraz kurator parafii – Joachim Henszel. Specjalniedla jubilatki, która przez wiele lat była chórzystką, zaśpiewał parafialny chór Largo pod dyrekcją Igi Eckert.

 

Jak wspaniałem Bożym zrządzeniem jest to, że dzisiaj, w dniu tak wspaniałego jubileuszu rozważamy Słowo Boże z Objawienia św. Jana z rozdziału 2: „Bądź wierny aż do śmierci, a dam ci koronę żywota”. Te słowa są bowiem wersetem konfirmacyjnym naszej jubilatki zapisanym na świadectwie, które nadal wisi nad jej łóżkiem i są jej prawdziwym życiowym mottem – powiedział w kazaniu ks. Marcin Brzóska.

 

Po nabożeństwie odbyło się spotkanie w sali parafialnej, w czasie którego każdy z parafian miał sposobność do osobistego złożenia życzeń jubilatce, która mimo podeszłego wieku cieszy się niezwykłą kondycją – pamięcią i pogodą ducha. Odczytano także życzenia, które z tej okazji przesłał zwierzchnik Diecezji Katowickiej – ks. bp Tadeusz Szurman. Każdy mógł także spróbować tortu, który był prezentem parafii dla jubilatki.

 

XMB