english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

120 lat szczecińskiego kościoła

120-lecia poświęcenia Kościoła Świętej Trójcy, dawniej św. Gertrudy

17.09.2016

„17 grudnia 1896 roku pochód zatrzymał się przed głównym portalem. Kierownik budowy Pan Bold wystąpił naprzód i przekazał klucze nowego kościoła architektowi miasta Meyerowi, a ten wraz z przemówieniem wręczył Panu generalnemu superintendowi dr. Pötterowi, od którego ten klucz przyjął pastor Müller i otworzył drzwi kościelne, po czym goście udali się do jasno oświetlonego kościoła, który zapełnił się biorącymi udział w nabożeństwie. Uroczystość kościelna rozpoczęła się śpiewem chóru {Otwórzcie się szeroko podwoje świątyń bram} po czym zbór zaintonował {Jak mam powitać Ciebie} …”.


120 lat szczecińskiego kościoła

Tak poświęcenie kościoła św. Gertrudy opisała gazeta „Neue Stettiner Zeitung”. Kościół zaprojektowany przez Wilhelma Meyera - Szwartau, przedwojennego architekta miejskiego, stanął na miejscu rozebranej świątyni pochodzącej z XIV w. Kiedy w XVI w. w Szczecinie pojawili się pierwsi kaznodzieje reformacyjni, wkrótce nabożeństwa w św. Gertrudzie prowadzone były zgodnie z tradycją ewangelicką (od 1523 roku). Przed wojną parafia liczyła ok. 10 000 osób, była jedną z 15 parafii ewangelickich w Szczecinie. Po 1945 roku sytuacja się zmieniła, ale nadal kontynuowane były w tym miejscu modlitwy ewangelickie. Jesienią 1960 roku na Łasztownię przeprowadzili się z ul. Wawrzyniaka polscy ewangelicy, którzy tworzyli polską parafię od 1945 roku. Kościół przyjął nazwę Świętej Trójcy.


Dnia 10 i 11 września zorganizowane były obchody 120-lecia poświęcenia Kościoła Świętej Trójcy (dawniej św. Gertrudy). Historię Kościoła na Łasztowni (dzielnica Szczecina) przybliżył parafianin Piotr Kupski, który od wielu lat bada powojenne dzieje ewangelików w stolicy Pomorza. Następnie w kościele otwarto wystawę „Wilhelm Meyer dla Szczecina. Szczecin dla Wilhelma Meyera”, którą obejrzeliśmy dzięki uprzejmości Stowarzyszenia „NaszeWycieczki.pl”. Architekt zaprojektował wiele znaczących budowli w mieście, jak Wały Chrobrego (do dzisiaj jedne z najbardziej reprezentatywnych miejsc odwiedzanych przez turystów) czy kaplica na Cmentarzu Centralnym (jeden z największych cmentarzy w Europie). Po przerwie na kawę i ciasta, uczestnicy jubileuszu wysłuchali koncertu chóru mieszanego oraz męskiego z Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Goleszowie. Chór zaśpiewał między innymi „Przez dobrą moc Twą, Panie, otoczony” ks. Dietricha Bonhoeffera, która jest bardzo ważną pieśnią na lokalnego zboru. Wspólne popołudnie zakończyło się grillem i rozmowami przy stołach. Równolegle do programu dla dorosłych, prowadzone były zajęcia dla dzieci. Oprócz wysłuchania opowiadania misyjnego, wspólnego śpiewu i zabaw, najmłodsi wykonywali makiety kościoła pod okiem architektów Grażyny i Lechosława Czerników.

 

W niedzielę odbyło się uroczyste nabożeństwo, w czasie którego kazanie wygłosił bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego w Polsce, a po nabożeństwie słowa pozdrowienia wygłosił bp Waldemar Pytel, zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej, ks. dr Christopher Ehricht z Greifswaldu oraz Alfred Smolczyński - prezes Rady Parafialnej. W czasie nabożeństwa śpiewał również chór z Goleszowa. Rozpoczął od pieśni „Dziękujmy Bogu wraz”, która była śpiewana 120 lat temu w czasie poświęcenia kościoła św. Gertrudy.


Na zakończenie uroczystości był czas rozmów przy stołach w ogrodzie parafialnym przy pięknej pogodzie. Niespodzianką dla wszystkich był tort ze świecami z okazji 120 lat kościoła.

 

Parafia w Szczecinie liczy dziś 430 osób. Posiada filiały w Trzebiatowie oraz w Kłodzinie, dwa razy w miesiącu organizuje też nabożeństwa w języku niemieckim. Jest jedną z dwóch parafii ewangelickich w województwie zachodniopomorskim (Szczecin i Koszalin). Co roku organizuje wiele wydarzeń międzynarodowych, ekumenicznych i kulturalnych, m. in.: Międzynarodowe Dni Bonhoefferowskie, letni obóz dla dzieci z Diecezji Wrocławskiej, prowadzi projekt diakonijny „Grupa Pomocowa - 60 uśmiechów”, przygotowujący osoby powyżej 60 roku życia do wolontariatu wśród osób potrzebujących (projekt realizowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej), a członkowie parafii są współprowadzącymi Tydzień Ewangelizacyjny dla Rodzin w Karpaczu.