english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

150 lat kościoła w Lasowicach Wielkich

Na opolszczyźnie radośnie obchodzono święto Kościoła

03.07.2016

W niedzielę 3 lipca 2016, ewangelicy na opolszczyźnie świętowali obchody 150-tej rocznicy poświęcenia parafialnego kościoła Piotra i Pawła w Lasowicach Wielkich. W uroczystościach brał udział zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec.


150 lat kościoła w Lasowicach Wielkich

Nabożeństwo dziękczynne zgromadziło blisko 300 wiernych z okolicznych parafii wraz z duchownymi oraz zaproszonymi gośćmi.

Przybyli także dawni mieszkańcy Lasowic Wielkich, jak również poprzedni duszpasterze: bp Rudolf Pastucha, ks. Zbigniew Kowalczyk i dk. Aleksandra Błahut - Kowalczyk. Obecny był również biskup katowicki Marian Niemiec. Słowem Bożym służył zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec. W uroczystości wziął udział chór parafialny z Jastrzębia Zdroju.

W czasie nabożeństwa odsłonięto tablicę pastorów z nazwiskami wszystkich duszpasterzy lasowickiej parafii od czasów Reformacji.

Historia

Początki Parafii Ewangelickiej w Lasowicach Wielkich sięgają XVI wieku. Już w roku 1555 mieszkańcy Lasowic Wielkich przyjęli reformacyjne nauki ks. Marcina Lutra. Miejscowi wierni w 1599 roku zbudowali istniejący do dziś drewniany kościół.

W czasie wojny trzydziestoletniej i czasów kontrreformacji ewangelicy doświadczyli prześladowań. Wypędzono miejscowego księdza ewangelickiego, a w 1701 roku świątynię przejęli katolicy. Mimo to ludność pozostała przy wyznaniu luterańskim. Kościoła już nigdy ewangelikom nie zwrócono.

Przez kilkaset lat potrzeby duchowe zaspokajane były przez parafię w Kluczborku. W 1862 roku zakupiono działkę pod budowę kościoła w Lasowicach, zaś 16 czerwca 1864 roku wmurowano kamień węgielny. Dnia 29 czerwca 1866 roku w święto Piotra i Pawła poświęcono nowy kościół. Parafia Lasowice Wielkie wraz z okolicznymi miejscowościami liczyła wtedy ok. 1800 wiernych.

Po II wojnie światowej ewangelicy ponieśli ogromne straty. Zabór plebanii w Lasowicach Wielkich wymusił konieczność adaptacji do tego celu obiektów po dawnym przedszkolu i domu młodzieży w Lasowicach Małych, który stał się nową siedzibą parafii. 

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Lasowicach Wielkich (powiat kluczborski) swym zasięgiem rozciąga się na trzy powiaty: kluczborski, oleski i strzelecki. W jej skład wchodzi 5 filiałów: Fosowskie, Lasowice Małe, Lasowice Wielkie, Olesno i Zawadzkie.

Od 1998 roku służbę duszpasterską w parafii pełni ks. Ryszard Pieron.

za: bik.luteranie.pl

zdjęcia: galeria fotografii