english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

152. Zjazd Bratniej Pomocy

Parafia w Gołkowicach gościła zjazd Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa

05.06.2015

Od wielu lat ewangelicy w środkowej Europie obchodzą uroczystość Bratniej Pomocy imienia Gustawa Adolfa. W Polsce ten dzień wypada w katolickie święto Bożego Ciała.


152. Zjazd Bratniej Pomocy

Geneza tego święta sięga XVII wieku. Wówczas to szwedzki król, Gustaw Adolf pośpieszył ewangelikom z pomocą w wojnie z obozem katolickim, wywalczając im wolność religijną, choć sam zginął w bitwie pod Lutzen koło Lipska w dniu 16 września 1632 r.


W dwusetną rocznicę tej bitwy postanowiono na miejscu walki ufundować królowi pomnik. Nazbierano tyle pieniędzy, że jeszcze pewna część pozostała po zapłaceniu wszystkich rachunków związanych z postawieniem pomnika. Wtedy to lipski superintendent, ks. prof. Grossman podjął testament króla Gustawa Adolfa, aby pomóc tymi pieniędzmi ewangelickiej diasporze. W ten sposób powstała Fundacja pod nazwą Związek Gustawa Adolfa, który obecnie w Lipsku funkcjonuje pod nazwą Dzieła Gustawa Adolfa (Gustav-Adolf-Werk), a w Polsce – Bratnia Pomoc imienia Gustawa Adolfa.

 

W Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa działa od 1946 r. Jednak ewangelickie organizacje pomocowe działały na terenie dzisiejszej Polski już od lat 1842-1845 (Dolny Śląsk, Pomorze, Mazury, Poznańskie), a w austriackiej części Śląska od 1861 r. (Bielsko).

 

Obecnie Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa w okresie od Wielkanocy do Zielonych Świąt, ogłasza zbiórkę ofiar we wszystkich parafiach naszego Kościoła, a następnie zebrane środki są rozdzielane pomiędzy parafie, które złożyły wcześniej wnioski o subwencje na cele budowlane i remontowe. Rozdział ten jest zatwierdzany przez Zebranie Delegatów.

 

4 czerwca 2015 roku odbył się w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Gołkowicach 152. Walny Zjazd Delegatów Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa, który po raz kolejny dzięki ofiarności sióstr i braci z całego Kościoła mógł rozdysponować środki finansowe, które pomogą wyremontować wiele kościołów, kaplic i nieruchomości parafialnych.

 
Pomoc otrzymały m.in. parafie w Dzięgielowie, Ustroniu Dobce, Tychach, Kluczborku, Gierałcicach, Lubaniu, Piotrkowie Trybunalskim, Olsztynie i Piszu.

 
Za każdą ofiarę - dar serca złożony na fundusz BPGA składamy serdecznie podziękowanie.

 

Podczas uroczystego nabożeństwa dziękczynnego Słowem Bożym służył długoletni Prezes BPGA ks. Tadeusz Makula.

 
Gościliśmy również przedstawicieli Gustaw-Adolf-Werk z Niemiec. Podczas nabożeństwa nowy zarząd BPGA, reprezentowany przez ks. prezesa Daniela Ferka podpisał umowę partnerską o współpracy pomiędzy BPGA i GAW.

 
Niech Pan Bóg raczy pobłogosławić dziełu pomocy braterskiej, jaką jest działalność BPGA, zaś parafiom, które otrzymały dotację życzymy, aby mogły zrealizować zaplanowane projekty remontowe.

 
Zarząd BPGA