english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

170 lat kościoła Dwunastu Apostołów

Kościół w Ozorkowie świętował jubileusz

10.10.2012

W sobotę 6 października, liczne grono uczestników uroczystego nabożeństwa dziękowało za 170. rocznicę poświęcenia ewangelickiego kościoła Dwunastu Apostołów Jezusa Chrystusa w Ozorkowie.


170 lat kościoła Dwunastu Apostołów

Na uroczystości do ozorkowskiej świątyni przybyli duchowni, m.in. zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Jerzy Samiec, biskup warszawski bp Jan Cieślar oraz prezes Zarządu Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa – ks. Tadeusz Makula. W nabożeństwie uczestniczyli wierni miejscowej i sąsiednich parafii, przedstawiciele władz samorządowych i organizacji współpracujących z parafią. Uroczystość uświetniły pieśni wykonane przez chór z parafii w Zgierzu.
 
Ozorków jest miastem, które swój rozwój zawdzięcza dwom ewangelickim rodom fabrykantów. W rok po uzyskaniu praw miejskich (1816) do Ozorkowa przybywa rodzina Macieja Schlossera, który buduje pierwszą fabrykę bawełny, a przybyły z Warszawy Christian Werner tworzy na terenie Ozorkowa dużą farbiarnię. W ten sposób miasto Ozorków staje się potentatem przemysłowym, które rozszerzając działalność się na Zgierz i Łódź, tworzyło największy w Polsce ośrodek przemysłu włókienniczego.
 
Dzięki głębokiej wierze i zaangażowaniu fabrykantów, w dniu 9 października 1842 roku nastąpiło uroczyste poświęcenie neoklasycystycznego kościoła. Budowla jest zwieńczona figurami dwunastu apostołów, od których otrzymała swoją nazwę. W dowód wdzięczności za łożone ogromne środki finansowe na jej budowę, parafia umieściła wewnątrz kościoła dwie pamiątkowe tablice dla obu fundatorskich rodzin.
 
W okresie powojennym kościół zostaje zamieniony na obóz. Parafia pozbawiona duszpasterza i możliwości jakiejkolwiek działalności i egzystencji praktycznie przestała istnieć. Plebania jak i inne budynki parafialne zostały zamieszkane przez obcych wyznaniowo lokatorów. Budynek kościoła po likwidacji obozu zostaje przejęty i użytkowany przez Kościół Rzymskokatolicki.
  
Pierwsze nabożeństwa ewangelickie odbywały się pod gołym niebem na cmentarzu przy mauzoleum Schlossera. Podjęto starania o zwrot kościoła, które zakończyły się powodzeniem dopiero w 1953 roku. Do parafii powrócił kościół ogołocony z organów, ławek i dzwonów. Parafia liczyła wtedy kilkuset wiernych.    
 
Obecnie ozorkowscy ewangelicy należą do nielicznej, lecz jednej z najprężniejszych parafii diecezji warszawskiej. Dzięki zaangażowaniu zborowników organizowane są akcje charytatywne, ewangelizacje, biblijne zajęcia dla dzieci, koncerty i konkursy otwarte również dla mieszkańców gminy. Przy znaczącym wsparciu Urzędu Miasta wydana została książka Historia ewangelickiego cmentarza w Ozorkowie. Od roku 1980 duszpasterzem parafii jest ks. Marcin Undas - obecny radca Rady Diecezjalnej.  
 
Jedyny w Polsce kościół Dwunastu Apostołów Jezusa Chrystusa należy do najpiękniejszych ewangelickich świątyń w kraju. 

 

BIK