english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

225 lat kościoła w Rybniku

Jubileusz poświęcenia kościoła ewangelickiego ap. Piotra i Pawła w Rybniku

23.06.2016

W niedzielę, 12 czerwca 2016 r.  Parafia Ewangelicko-Augsburska w Rybniku obchodziła jubileusz 225-lecia poświęcenia swojego kościoła.


225 lat kościoła w Rybniku

225 lat temu na miejscu dawnej sieciarni zamkowej urządzono dom modlitwy dla ewangelików. Ewangelicy w naszym mieście pojawili się w II połowie XVIII wieku, kiedy to król pruski Fryderyk Wielki nakazał otaczać opieką weteranów wojen śląskich. Pierwsze ewangelickie nabożeństwa odbywały się na terenie rybnickiego zamku, gdzie znaleźli się wojenni inwalidzi. Z czasem miejsce modlitwy przeniesiono do zamkowej sieciarni, która służyła do przechowywania i suszenia rybackich sieci. Obiekt ten został przebudowany na kościół przez architekta Franciszka Ilgnera. Kościół ten pierwotnie nosił nazwę Kościoła Inwalidów.

 

Do genezy tego miejsca nawiązał w kazaniu Biskup Kościoła  ks. Jerzy Samiec. Tekst oparł na Ewangelii św. Łukasza 5,1-11. Porównał połów ryb przez ówczesnych uczniów Jezusa do powołania dzisiejszych chrześcijan do dawania świadectwa wobec swoich bliźnich.

 

Na początku uroczystego nabożeństwa proboszcz parafii ks. Mirosław Sikora przywitał licznie zgromadzonych parafian oraz gości: wspomnianego ks. bp. Jerzego Samca, biskupa Diecezji Katowickiej ks. dr. Mariana Niemca, dziekania Kościoła Rzymskokatolickiego ks. Piotra Winklera, władze samorządowe na czele z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą i starostą powiatu rybnickiego Damianem Mrowcem. Prezydent Piotr Kuczera podziękował społeczności ewangelickiej Rybnika za wkład w rozwój miasta. Jako przykład podał dyrektora szkoły rolniczej, która w II połowie XIX wieku mieściła się na terenie Popielowa. Zabytkowy nagrobek Fredericka Pietruskiego znajduje się na starym cmentarzu przy kościele.

  

Nabożeństwo uświetnił chór parafialny Canto Deo pod dyrekcją Adelajdy Romańskiej. Całość nabożeństwa zakończył błogosławieństwem ksiądz biskup Jerzy Samiec.

 

autor tekstu: Dariusz Wantulok, zdjęcia: Adam Gottscholl