english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

30 lat chóru w Sopocie

Uroczystości jubileuszowe w sopockiej parafii

28.03.2013

Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Gdańsku-Sopocie „Gloria Dei” 24 marca 2013 roku, w Niedzielę Palmową, świętował 30-lecie działalności.


30 lat chóru w Sopocie

Powstanie chóru było  inicjatywą ówczesnego proboszcza Parafii, ks. bpa sen.  Michała Warczyńskiego. Nieprzerwanie od trzech dekad, trójmiejscy ewangelicy śpiewają Bogu na chwałę. Jubileusz był okazją do spotkania byłych i obecnych członków chóru oraz wieloletnich dyrygentów, którzy przez ten okres prowadzili chór.  

 

Świętowanie rozpoczęto od wspólnego, uroczystego nabożeństwa. W trakcie nabożeństwa, po sakramencie Wieczerzy Pańskiej, ks. bp Marcin Hintz odczytał laudację na cześć chóru i na ręce wszystkich dyrygentów: Doroty Kowalczyk, Tadeusza Abta i Janusza Hollera, złożył osobiste życzenia i gratulacje. „W tradycji protestanckiej muzyka i śpiew – jako szczególna forma głoszenia Ewangelii – zawsze były bardzo istotne w życiu wspólnot wierzących w Jezusa Chrystusa. Tym bardziej raduje mnie fakt, że ta tradycja stała się również ważną częścią naszej społeczności i oby tu, w Sopocie, była jak najdłużej kontynuowana” – mówił proboszcz trójmiejskiej parafii.

 

Podczas nabożeństwa wierni mogli wysłuchać również Suity D-dur, którą skomponował nasz współwyznawca - Georg Friedrich Händel. Utwór w trzech częściach w opracowaniu na trąbkę i organy wykonali: Adam Skrzypkowski oraz Aleksander Przeradowski. Był to swoisty prezent muzyczny z dedykacją dla chórzystów.

 

Po nabożeństwie miał miejsce krótki koncert: chórzyści zaśpiewali trzy pieśni przygotowane specjalnie na tę okazję. Na koniec ks. bp M. Hintz złożył Chórowi podziękowania za pełnioną służbę i w imieniu wszystkich parafian wręczył w prezencie piękny bukiet 30 czerwonych róż. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć wszyscy udali się do Sali Debory, aby przy kawie i cieście upieczonym przez chórzystki, kontynuować świętowanie.

 

Druga część obchodów jubileuszu odbyła się w budynku parafialnym. Był to czas na wspólny, uroczysty obiad oraz okolicznościowy tort. Nie zabrakło oczywiście osobistych wspomnień związanych z chórem i licznymi wyjazdami na koncerty, oglądania zdjęć oraz wspólnego śpiewu.

 

Marcin Rayss