english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

490 lat Reformacji na Mazurach

Uroczystości jubileuszowe w Pasymiu

16.06.2015

Dnia 6 czerwca 2015 r. w Pasymiu odbyła się diecezjalna uroczystość wpisana w obchody jubileuszu 500-lecia Reformacji. W tym roku mija 490 lat od ustanowienia pierwszego na świecie krajowego Kościoła luterańskiego. Działo się to w Prusach Książęcych, a więc tym samym i na Mazurach.


490 lat Reformacji na Mazurach

Ten wyjątkowy jubileusz uczciliśmy w najstarszym ewangelickim kościele w Pasymiu. Uroczystość rozpoczęła się porankiem muzycznym, podczas którego na organach zagrała Klaudia Camilla Twardzik oraz wystąpiły chóry ewangelicko-augsburskich parafii z Wisły-Jawornika i Jaworza.

 

Podczas nabożeństwa dziękczynnego kazanie wygłosił bp Jan Cieślar - zwierzchnik Diecezji Warszawskiej. Uczestnicy nabożeństwa mogli wysłuchać interesującego wykładu prof. dr. hab. Janusza T. Maciuszki zatytułowanego "Początki Reformacji w Prusach Książęcych". Również goście uroczystości mogli przekazać słowa pozdrowienia.

 

Przed jubileuszowym koncertem był czas na okolicznościowe spotkanie w przykościelnym ogrodzie. Można było także wtedy posłuchać orkiestry dętej parafii w Pasymiu. Podczas koncertu na organach zagrała Klaudia Camilla Twardzik i zaśpiewały chóry z Wisły i z Jaworza.

 

Z okazji tej uroczystości parafia w Pasymiu wydała książkę zatytułowaną "500 lat Reformacji na Mazurach" wraz z nagranymi przez chór z Wisły-Jawornika na płycie CD ewangelickimi pieśniami, które powstały w XVI i XVII w. w Prusach.

 

Diecezja Mazurska

Zdjęcia: ks. Krzysztof Mutschmann

Więcej: Diecezja Mazurska