english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

70. rocznica Światowej Rady Kościołów

Biskup Kościoła prosi o modlitwę

21.08.2018

W roku 2018 przypada 70. rocznica powstania Światowej Rady Kościołów (ŚRK). Na tę okoliczność Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, a zarazem Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, bp Jerzy Samiec skierował list do duchownych, w którym prosi o modlitewne wspomnienie ŚRK podczas nabożeństw w niedzielę 26 sierpnia.


70. rocznica Światowej Rady Kościołów

W liście Biskup Kościoła przypomniał o powstaniu ŚRK i obecności w tym procesie także Kościoła luterańskiego w Polsce: "23 sierpnia 1948 r. w Amsterdamie raczkująca ekumenia otrzymała instytucjonalny kształt opóźniony o co najmniej dekadę z powodu działań wojennych. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce był członkiem-założycielem ŚRK. Jakkolwiek dziś dużo i głośno mówi się o kryzysie ekumenizmu, biurokratyzacji dialogu, zastoju czy nawet regresie, to jednak powinniśmy pamiętać, że nie jesteśmy w stanie objąć tego wszystkiego, co działo się w ruchu ekumenicznym od 1948 roku i na długo przed. Ewangelicy tradycji luterańskiej należeli do pionierów dialogu ekumenicznego, w tym także nasz Kościół".


Podkreślił również wsparcie jakie chrześcijanie z Europy Środkowo-Wschodniej otrzymali od ŚRK: "W trudnych powojennych czasach, a także w okresie poważnych trudności ekonomiczno-społecznych ŚRK nie była obojętna na los chrześcijan w Europie Środkowo-Wschodniej. Do parafii naszego Kościoła docierała za pośrednictwem ŚRK konkretna pomoc. Co nie mniej istotne, nie ustawały modlitwy chrześcijan na całym świecie za podzieloną Europę, w tym i Polskę".


Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej przywołał także list gratulacyjny, jaki skierował z okazji jubieluszu 70-lecia ŚRK do ks. dr. Olava Fykse Tveita, sekretarza generalnego ŚRK. Podziękował w nim za zaangażowanie ŚRK na rzecz ekumenii, co widać było chociażby podczas niedawnej wizyty papieża Franciszka w Genewie i podczas wcześniejszej wizyty Ekumenicznego Patriarchy Konstantynopola Bartłomieja. W liście do ks. dr. Tveita bp Samiec wspomniał o „różnych temperaturach, kolorach i zapachach światowego chrześcijaństwa, których doświadczamy i dostrzegamy w ŚRK. Pojednana różnorodność nie jest bowiem dla ŚRK teologicznym spektaklem, ale codziennym oddechem. Nawet jeśli w ferworze konfesyjnych walk i w zniechęceniu ekumenizmem zdajemy się o tym zapominać, jesteśmy jednak świadomi Bożej łaski, która pozwala nam ujrzeć jedność w wierze mimo różnic i naszej małowierności.”

Biskup Kościoła zachęciał luteran w Polsce do modlitwy: "23 sierpnia 2018 roku w reformowanym Nowym Kościele (Nieuwe Kerk) w Amsterdamie odbędzie się uroczyste nabożeństwo, podczas którego chrześcijanie reprezentujący ponad 350 Kościołów różnych wyznań i jednocześnie ponad pół miliarda wyznawców Chrystusa na całym świecie, będą modlić się i dziękować Bogu za ŚRK i ruch ekumeniczny. W tych modlitwach wypowiadanych w różnych miejscach i o różnym czasie nie powinno zabraknąć głosu polskich luteran, dlatego chciałbym zachęcić do modlitewnego wspomnienia ŚRK podczas nabożeństw w 13. Niedzielę po Trójcy Świętej, tj. 26 sierpnia 2018 r. Zachęcam do indywidualnej i wspólnotowej modlitwy dziękczynnej".


Infografika ŚRK, która nawiązuje do jej działalności.