english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Abp Antje Jackelen prymasem Szwecji

Módlcie się za mnie, jak i ja modlę się za was

18.06.2014

Módlcie się za mnie, jak i ja modlę się za was – tymi słowami abp Antje Jackelen przyjęła podczas uroczystej liturgii jako pierwsza kobieta w historii Kościoła Szwecji (Svenska kyrkan) urząd Arcybiskupa Uppsali i prymasa Kościoła. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce reprezentowali w Uppsali biskup Jerzy Samiec i prezes Synodu ks. Grzegorz Giemza.


Abp Antje Jackelen prymasem Szwecji

W Święto Trójcy Świętej (15.06.2014) bp Antje Jackelen, dotychczasowa biskup diecezji Lund, została wprowadzona w urząd Arcybiskupa Uppsali i Prymasa Szwecji. Abp Jackelen jest pierwszą kobietą, która objęła arcybiskupią katedrę Uppsali (więcej informacji tutaj).

 

Uroczystość odbyła się w katedrze uppsalskiej w obecności króla Szwecji Karola Gustawa i królowej Sylwii, a także następczyni tronu księżniczki Wiktorii. W nabożeństwie połączonym z Sakramentem Ołtarza uczestniczyli wszyscy biskupi Kościoła Szwecji z odchodzącym prymasem Andersem Wejrydem na czele oraz przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich z wielu zakątków świata. Najliczniej reprezentowana była rodzina luterańska (Kościół Szwecji jest największym Kościołem luterańskim na świecie) – obecni byli m.in. zwierzchnicy Kościołów luterańskich z Finlandii (abp Kari Mäkinenen), Islandii (bp Agnes Sigurdardottir), Norwegii (bp Helga Haugland Byfuglien), Niemiec (Kościół Środkowych Niemiec, bp Ilse Junkermann), Wielkiej Brytanii (bp Martin Lind), Polski (bp Jerzy Samiec) oraz Estonii (abp Andres Pöder).

 

Ponieważ Kościół Szwecji jest sygnatariuszem Ugody z Porvoo obecni byli również reprezentanci światowej Wspólnoty Anglikańskiej, w tym m.in. prymas Kościoła Irlandii abp Michael Jackson oraz bp Martin Wharton z diecezji Newscastle Kościoła Anglii. Do Uppsali przybył również ks. Olav Fykse Tveit, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów, jak i duchowni reprezentujący tradycję prawosławną (abp Benjamin Atas z Syriackiego Kościoła Prawosławnego), starokatolicką (bp Hans Gerny ze Szwajacrii) i rzymskokatolicką (ks. Fredrik Emanuelson, asystent rzymskokatolickiej Diecezji Sztokholmu).

 

Liturgia nabożeństwa, a właściwie „wysokiej mszy” (högmässa), rozpoczęła się od aktu odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Następnie bp Antje Jackelen, kierująca dotąd diecezją Lund odnowiła przysięgę biskupią, stanowiącą, że rolą biskupa jest strzeżenie wiary Kościoła, dbanie o jego jedność oraz ‚niesienie świadectwa miłości Boga i tajemnicy pojednania pośród ludzi’. Jako symbol nowego urzędu abp Jackelen otrzymała pektorał (krzyż) ozdobiony promieniami (noszony jedynie przez arcybiskupa Uppsali), a od dziekana katedry uppsalskiej, ks. Annici Anderbrant, pastorał. Dzień wcześniej podczas pożegnalnych nieszporów insygnia urzędu arcybiskupiego złożył na ołtarzu ustępujący prymas Anders Wejryd. Po wysłuchaniu wotów biblijnych po niemiecku (język ojczysty nowej prymas), angielsku i szwedzku abp Antje Jackelen zaakceptowała wybór słowami: „Przyjęta jako arcybiskupa potwierdzam i wyrażam wolę, aby sprawować powierzoną mi służbę według siły i mądrości danej przez Boga. Módlcie się za mnie, jak i ja modle się za was.”

 

Na początku kazania abp Jackelen odwołała się do zacytowanych słów o modlitwie, mówiąc, iż obrazują one Kościół. Nawiązując do języka współczesnych technologii arcybiskup stwierdziła, że modlitwa nie jest intranetem, a więc więzią łączącą ludzi należących do tego samego środowiska, ale że przypomina raczej Internet, który rozpościera się na cały świat niczym globalna sieć modlitewnych nici, łącząc ludzi między sobą, ale przede wszystkim ludzi z Bogiem. Odnosząc się do liturgicznego święta Trójcy Świętej arcybiskupka zaznaczyła, że wiara w Trójcę Świętą pokazuje, że Bóg nie jest matematycznym równaniem, ani tajemniczą układanką, ale Sobą Samym, nawiązującym żywą relację z człowiekiem, a objawia się w Ojcu, Synu i Duchu Świętym jako Stwórca, Odkupiciel i Dawca życia. – Bóg jest czymś więcej i Kimś większym niż nasze wyobrażenia o Bogu, jednak my – pośród wielu wyobrażeń – mamy szczególnie jedno: Jezusa, obok którego ludzkość nie może przejść obojętnie, gdyż zmarł i powstał znów do życia. On jest naszym kamieniem węgielnym, którego odnajdujemy nie tylko w dziedzictwie kulturowym, ale w zasadach obrony potrzebujących, potrzebie pojednania i prawach człowieka.

 

Abp Jackelen nawiązała w ten sposób również do swojego zawołania biskupiego „Bóg jest wielki” (Gud är större), które w niektórych kręgach wywołało wiele kontrowersji. Nowa prymas podkreśliła, że zarówno żydzi, jak i muzułmanie dzielą z chrześcijanami wiarę w Boga jako Stwórcy nieba i ziemi, jednak dodała, że gdy mówimy o Synu to pojawiają się różnice, ponieważ jako chrześcijanie wierzymy, że Jezus, Syn Boży jest Zbawicielem świata. Prymas wzorem jednego ze swoich wielkich poprzedników i pionierów pojednania wewnątrzchrześcijańskiego, abpa Nathana Söderbloma, podkreśliła wagę dialogu ekumenicznego, ale przede wszystkim doniosłość wiary w czasach naznaczonych wątpliwościami i niewiara. – Wiara nie jest przedmiotem, które mogę posiadać, ale procesem, w który musimy być zaangażowani. Odnosząc się do ewangelicznej historii o Marii i Marcie abp Jackelen wskazała, że to właśnie Jezus stwarza wiarę nie jako indywidualny pakunek, który nosimy ze sobą, ale jako przestrzeń, która dzielimy z innymi, w której żyjemy i która jest dla nas wyzwaniem.

 

luter2017.pl

zdjęcia: Magnus Aronson /IKON