english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Abp Musa Panti Filibus na czele ŚFL

Zwierzchnik Kościoła w Nigerii prezydentem ŚFL

13.05.2017

Podczas 12. zgromadzenia ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej w Windhoek (Namibia), 13 maja br. abp dr Musa Panti Filibus, zwierzchnik luterańskiego Kościoła Chrystusowego w Nigerii (LCCN), został wybrany na przewodniczącego (prezydenta) ŚFL.


Abp Musa Panti Filibus na czele ŚFL

Jest on w dziejach 13. prezydentem ŚFL, a drugim pochodzącym z Afryki. Abp Filibus został wybrany w pierwszym głosowaniu. 
 
Zwracając się do delegatów zgromadzenia mówił o swoich priorytetach: pogłębianiu wspólnoty między Kościołami członkowskimi, misji, sprawiedliwości płci, diakonii i relacjach międzyreligijnych na rzecz pokoju i sprawiedliwości. „Komunia jest darem” - powiedział abp Filibus, dodając iż należy to czynić z poczuciem ekumenicznej odpowiedzialności.
 
Nowy prezydent od 2002 do 2010 roku pełnił funkcję sekretarza dla obszaru dla Afryki w Departamencie Misji i Rozwoju (DMD) ŚFL. Od 2010 roku był dyrektorem DMD. W 2013 roku rozpoczął służbę jako biskup nigeryjskiego LCCN w diecezji Mayo Belwa, a arcybiskupem Kościoła w Nigerii został w 2016 roku.
 
Abp Filibus (57 lat) był ordynowany w 1994 roku. Studia teologiczne odbył w Nigerii i Stanach Zjednoczonych, gdzie uzyskał doktorat z teologii pastoralnej. Jest żonaty, ma 3 dorosłych dzieci.
 
Nowowybrany prezydent ŚFL abp Musa Panti Filibus zastąpi bp. dr. A. Muniba Younana z Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Jordanii i Ziemi Świętej, który był wybrany podczas XI zgromadzenia w 2010 roku w Stuttgarcie.