english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Adwent w Anglii

O rozświetlonym i rozśpiewanym Adwencie pisze ks. Paulina Hławiczka

13.12.2017

Każdy kraj ma inne zwyczaje adwentowe. O przeżywaniu tego czasu roku kościelnego w Anglii pisze ks. Paulina Hławiczka.


Adwent w Anglii

Grudzień jest miesiącem świątecznym w Anglii i celebrują go nie tylko Kościoły chrześcijańskie, ale także i inne religie. To miesiąc potężnych zakupów, kolorów, świątecznych oświetleń, wszelkiego rodzaju świeckich „Christmas Party”, a także śpiewania kolęd. Ludzie różnych wyznań i religii zbierają się, aby wspólnie śpiewać kolędy, na ulicy, w teatrze, w kinie, w centrum handlowym i w kościołach. W niektórych miejscach choinki świecą się już od razu po Wszystkich Świętych, w innych od 1 grudnia.

Angielski Adwent jest bardzo kolorowy i radosny. Wieniec adwentowy ma różne wymiary, a także rożną ilość świec, bo choć wiadomo, ze tradycja ta przyszła z niemieckiego sierocińca, to raczej się tu o tym nie pamięta. Świece mają zazwyczaj liturgiczny kolor adwentowy czyli różowy/liliowy/purpurowy. Większość wieńców ma 5 świec. Piata świeca jest biała, a zapala się ją w Boże Narodzenie.

Kalendarz adwentowy ma także różne „twarze” i stosowany jest przez dzieci różnych wyznań i religii. Podobnie, jak i Święta. Wyznawcy islamu i hinduizmu mówią, ze to jest piękny miesiąc rodzinnych spotkań i wspaniałego śpiewania. Przychodzą więc na wspólne śpiewania kolęd, na jasełka i życzą nam radosnych Świąt. Ludzie wzajemnie się błogosławią. Jest to tak powszechne, że można by uznać ten gest za zsekularyzowany obrządek, który wszedł do tradycji narodu. Niemniej jest to przepiękna część codzienności angielskiej, gdzie nawet kierowca autobusu czy sprzedawca w sklepie zamiast „Bye” czy „Merry Christmas” zawoła „God Bless you”!


Bardzo ważnym elementem Adwentu jest wypisywanie kartek świątecznych. Przeciętny mieszkaniec wyspy dostaje około 40 kartek, sam wypisuje podobną ilość. Niektóre przychodzą poczta, ale większość dzieli się jak opłatek przy różnych spotkaniach grudniowych, czy nabożeństwach kolędowych.


Także i w kościołach luterańskich mamy tzw. – Christmas Carol Service – czyli przedświąteczne śpiewanie kolęd czy jasełka. Urządzamy także Festive Christmas Lunch, świąteczny lancz w naszych kościołach. Wszystko to zanim przyjdą Święta. Niestety już w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia rozbiera się choinki i stawia koło śmietnika. Zrozumienie tego nie przychodzi łatwo tym, którzy jeszcze chcą świętować choćby do Epifanii. Niemniej, skoro cały grudzień jest wypełniony Świętami to z końcem miesiąca już każdy jest zmęczony i chce zacząć przygotowania do uroczystości związanych z nadchodzącym Nowym Rokiem.


W Kościołach migracyjnych, gdzie gromadzimy od kilku do kilkudziesięciu różnych kultur, Adwent jak i Święta Bożego Narodzenia wzbogacane są tradycjami z różnych krajów. Śpiewamy i czytamy Biblię w różnych językach. Tworzymy wieńce adwentowe, zbieramy wspólnie żywność do tzw. Banków Jedzenia dla potrzebujących, a także odzież dla sklepów charytatywnych.


Lutrowe przygotowanie adwentowe: meditatio-oratio-tentatio przybiera nieco inny wymiar w Anglii, ale poprzez ekumeniczne śpiewanie kolęd - i medytacja, i modlitwa działają, a testowanie naszych charakterów i różne turbulencje temu towarzyszące objawia się w tym, czy wspólnie z drugim, który niekoniecznie tak samo rozumie Święta jak ja, zachowam pokój i przeżyję cos dobrego, a także czy zdobędę się na wparcie instytucji charytatywnych lub wsparcie drugiego, który jest potrzebie.


tekst i zdjęcia: ks. Paulina Hławiczka
proboszcz anglojęzycznych wielokulturowych parafii luterańskich w Nottingham i Corby