english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Afrykański finał

Sekretna Misja Kobiet zakończona

08.12.2015

Sekretna Misja Kobiet została zakończona – panie w Pobe Mengao (w Burkina Faso w Afryce Zachodniej) otrzymały uzbieraną w Polsce bieliznę. Do Polski dotarły zdjęcia, a także słowa Mamouny Ganame – z kobiecego stowarzyszenia „Dofre Hansi”: "Wszystkie kobiety ogromnie się cieszą z tego, co dla nas zrobiliście. Bardzo się dzisiaj cieszyliśmy rozdając bieliznę. Starczyło dla wszystkich."


Afrykański finał

Sekretna Misja Kobiet została zorganizowana w odpowiedzi na prośbę mieszkanek Burkina Faso, aby pomóc im zdobyć bieliznę. W ciągu trzech miesięcy w Polsce, na apel Centrum Misji i Ewangelizacji zebrano 4224 pary majtek, 1898 biustonoszy, 368 podkoszulek. W akcję zaangażowały się lokalne koordynatorki w 25 miastach. Do Afryki wysłano w sumie 260 kilogramów bielizny dla pań w różnym wieku począwszy od nastolatek. 

Jedną z osób odpowiedzialnych za rozdawanie bielizny na miejscu była Mamouna Ganame z kobiecego stowarzyszenia „Dofre Hansi”. W języku moore nazwa stowarzyszenia oznacza „Niech Bóg pomoże”. To właśnie wiadomość o tym, że kobiety w Burkina Faso, pomimo bardzo trudnej sytuacji społecznej i materialnej potrafią się zjednoczyć i wzajemnie wspierać sprowokowała powstanie Sekretnej Misji Kobiet oraz tak duży odzew społeczny na apel z Afryki. 

Bieliznę otrzymały wszystkie mieszkanki Pobe Mengao niezależnie od wyznania, a więc z dwóch kościołów protestanckich, z kościoła katolickiego oraz muzułmanki i animistki. 

- Po akcji chrześcijanki w Pobe Mango mówią, że dzięki temu mogą teraz głosić ewangelię osobom dotychczas niezainteresowanym. Efekt zbiórki w Polsce jest przekonującym świadectwem wiary - podsumowuje Lidia Żur, koordynatorka projektu „Pomoc dla Afryki” w Centrum Misji i Ewangelizacji. 

Przed CME stoi kolejne zadanie, które może odmienić życie wszystkich mieszkańców Pobe Mangao. Nowym celem jest odbudowa zniszczonej tamy wodnej.