english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Akcja 7 bez na rok 2016

Sposób na czas pasyjny

09.02.2016

Od 10 lutego w Kościele trwa czas pasyjny. Dla chrześcijan to czas do zastanowienia się nad tym, co uczynił Jezus Chrystus dla każdego człowieka. Temu okresowi (40 dni nie licząc niedziel) towarzyszą różne zwyczaje. Jednym z najstarszych jest post. Tak też zrodziła się myśl przewodnia dla akcji „7bez” o dobrowolnym zrezygnowaniu z czegoś w czasie postu. Hasłem: „Tam, gdzie jest miejsce na rezygnację, jest miejsce na coś nowego” Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP inicjuje akcję "7bez" już po raz dziesiąty. 


Akcja 7 bez na rok 2016

Za pomocą www.7bez.cme.org.pl możesz:

codziennie rozważać fragment Biblii

zapisać swoje postanowienia (Twoja deklaracja na samym dole strony)

- inspirować się:

tekstami autorów czasopisma "Warto"

rozmowami radiowymi przygotowanymi przez redakcję programu "Po prostu"

rozważaniami filmowymi przygotowanymi przez Chrześcijańską Telewizję Internetową


Może to odpowiedź i propozycja na obecny Slow life? Bo na pewno potrzebujemy zwolnienia,  świadomego przeżywanie każdego dnia i szczególnych okresów w życiu, zastanawiania się nad cierpieniem, śmiercią, sensem życia i jego wartościami, uważnego przyglądania się sobie, odkrywania tego, co się dzieje w naszych relacjach z innymi, sobą i z Bogiem. A może po prostu chodzi o to, żeby żyć prościej i głębiej? 

 

– Chrystus dla naszego zbawienia dobrowolnie zrezygnował ze swojej boskości, dlaczego sami nie mielibyśmy poddać się próbie, że potrafimy też z czegoś zrezygnować? Nie dlatego, że dzięki temu coś wskóramy u Boga, ale żeby poznać samych siebie. Nie chodzi też  o umartwianie się przez następnych siedem tygodni, albo przekonanie kogokolwiek, że rzeczy z których rezygnujemy na jakiś czas nie podobają nam się, albo są z natury złe. Chodzi o odkrycie i przekonanie siebie, kto lub co wyznacza rytm mojego życia. Dlatego też rezygnując z czegoś powstaje miejsce na nowe… na czas z Bogiem. Pomyśl o tym, gdy Twoje postanowienie okaże się dla Ciebie trudne. – wyjaśnia ks. dr Grzegorz Giemza, dyrektor Centrum Misji i Ewangelizacji.


 

Początek akcji wiąże się z rokiem 1983, gdy grupa zachodnich dziennikarzy i teologów postanowiła, że przez siedem tygodni będzie pościć. Od tamtej pory dołączyło do niej już ponad 2 miliony ludzi. Ty także możesz!