english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Bądźmy stabilni!

14. Rodzinne Spotkanie Świąteczne za nami

08.01.2014

Motywem przewodnim tegorocznego, czternastego już, Rodzinnego Spotkania Świątecznego w cieszyńskim teatrze (26 grudnia) były krzesła. Różne rodzaje siedzisk stały na pierwszym planie sceny, ale o krześle, jako symbolu, mówiła także zwiastująca Dobrą Nowinę, Mariola Fenger z Duszpasterstwa Dorosłych Centrum Misji i Ewangelizacji.


Bądźmy stabilni!

Mówczyni przekonywała, że życie ludzkie można porównać do krzesła. Jego stabilność zależy od czterech równych i mocnych nóg, którymi są cztery „sole”: sola Scriptura (jedynie Pismo), solus Christus (jedynie Chrystus), sola fide (tylko wiarą) i sola gratia (tylko łaska). Mariola Fenger zapraszała też słuchaczy do chodzenia na „spacery wdzięczności” – zachęcała, by znaleźć czas na dostrzeżenie tego, co mamy i co udało się nam osiągnąć, by bronić się przed zniechęceniem i z wdzięcznością zwracać się do Tego, który obdarowuje nas wszystkim, czego potrzebujemy.


Innym punktem programu, na który wielu czekało z niecierpliwością, był występ młodej baletnicy kończącej konserwatorium w Ostrawie, Terezy Cechelowej. Choć tańczyła bez puent ze względów technicznych (nierówności podłogi sceny teatralnej), oczarowała widownię dwoma fragmentami z "Jeziora łabędziego". Artystyczną część Spotkania dopełniły: etiuda teatralna "Krzesła" w wykonaniu Duetu SU oraz film nakręcony przez pedagogów ulicy z bytomskiego Bobrka ukazujący warunki życia ich młodych podopiecznych.


Uczestnicy Spotkania mieli także okazję poznać gości specjalnych, z którymi rozmawiano na różnorodne tematy. Ośmioletni Antoś opowiadał o oparciu, jakie znajduje w swoim życiu w bracie i… rowerze, pedagog ulicy Katarzyna Kukucz mówiła o tym, jakimi cechami powinna charakteryzować się osoba, która chce być oparciem dla dzieci spędzających czas na ulicy, a Darek Kawulok, wieloletni dyrygent Zespołu CME, opowiadał o oparciu, jakie ma w Bogu i bliskich, którzy stale motywują go do działania.


I właśnie kolędowanie z Zespołem CME rokrocznie przyciąga do cieszyńskiego teatru wielu gości chcących cieszyć się Bożym Narodzeniem w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych. Wszystkie fotele widowni były zajęte! Opustoszały dopiero wówczas, gdy uczestnicy Rodzinnego Spotkania Świątecznego przenieśli się do foyer, by porozmawiać, napić się kawy, spróbować  świątecznych wypieków i zapoznać się z nowościami Księgarni „Warto”.


Organizatorem imprezy było Centrum Misji i Ewangelizacji (CME) z Dzięgielowa. Obsługą Spotkania zajęli się wolontariusze CME.
 
Joanna Rączkowiak