english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Będzie 10. leśny kościół

W Suchdolu nad Odrą w Rupublice Czeskiej

21.10.2012

Kilka dni temu dotarła do mnie informacja z Suchdola nad Odrą w Republice Czeskiej o pracach związanych z powstaniem leśnego kościoła. Autorem informacji jest Daniel Řičan z Suchdola n/Odrą, a tekst przetłumaczyła na język polski Renata Gałuszka z Suchej Górnej.


Będzie 10. leśny kościół

 

Leśny kościół a 400. rocznica urodzenia Martina Schneidera (1612-73)

 

Inspiracją dla nas była publikacja o Leśnych Kościołach na Śląsku Cieszyńskim autorstwa Michała Pilcha z Ustronia, gdzie zaprezentowane zostały czytelnikom wszystkie znane miejsca tajnych spotkań ewangelików podczas prześladowań w dobie kontrreformacji.

 

Tegoroczna rocznica urodzin Martina Schneidera była dla nas zachętą do przypomnienia  jego ofiarnej pracy na Suchdolsku, która skłoniła J. A. Komeńskiego, aby w 1661 roku dla miejscowych członków Jednoty Braterskiej opublikował w Amsterdamie katechizm. Wszystkie te okoliczności prowadziły później do odnowy Jedności Braterskiej i jej ogromnemu dziełu misyjnemu.

 

Po zgromadzeniu wszystkich znanych nam danych i informacji usytuowaliśmy pomnik w parowie - dolinie Piekło za Suchdolem. Udało nam się zdobyć piękny kamień dla tego miejsca sakralnego, który będzie te dawne wydarzenia przypominał.

 

Miejsce to znajduje się około 100 m od skrzyżowania, gdzie żegnało się pierwszych  5 wygnańców ze Suchdolem wieczorem 1 maja 1724 r.

 

W  przyszłości planujemy powstanie ścieżki edukacyjnej, która będzie informowała i pokazywała miejsca związane z tą ciekawą historią.

 

Do informacji dołączam fotografie wykonane przez Daniela Řičana. Uroczystość poświęcenia nowego Leśnego Kościoła odbędzie się w ramach „VI międzynarodowej konferencji Morawian” w dniu 21 października br.o godz. 16 30.

 

Michał Pilch