english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Bez ograniczeń

Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie 4-12 lipca

30.06.2015

Program tegorocznego Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie koncentruje się wokół przezwyciężania podziałów, wzajemnego szacunku i akceptacji różnorodności. Właśnie tak można odczytać przesłanie zawarte w haśle biblijnym Kościoła na rok 2015 - Jak Chrystus przyjął was ku chwale Boga, tak i wy przyjmujcie siebie nawzajem, czyli fragment Listu do Rzymian apostoła Pawła. Organizatorzy Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie proponują hasło – „Bez ograniczeń”, by Tydzień był miejscem otwartym i bezpiecznym, gdzie można BEZ OGRANICZEŃ doświadczać Bożej miłości i budujących relacji międzyludzkich.


Bez ograniczeń

Tegorocznym ewangelistą dla młodzieży i dorosłych jest Wade Burleson z Oklahomy, pastor szczególnie doceniony za pracę z ofiarami zamachu na budynek Murrow przez Amerykański Departament Sprawiedliwości. Jego autorskie audycje radiowe słuchane są w ponad 20 stanach. Jest laureatem Narodowej Nagrody Priscilla za poparcie dla równouprawnienia kobiet i autorem bestselleru „Happiness Doesn’t Just Happen”. Spotkania z Wadem Burlesonem rozpoczynają się codziennie o godz. 17.00 w największym namiocie na terenie miasteczka ewangelizacyjnego (1 500 miejsc). W tym samym czasie ewangelizacje będą transmitowane video na stronie www.cme.org.pl.

 

Wykłady biblijne (od 6 do 11 lipca, w godz. 10.30-11.40) poprowadzi ks. Sławomir Sikora. Po każdym wykładzie odbywają się dyskusje w grupach z udziałem moderatorów.

 

– Nie żyjemy w odosobnieniu, niedobrze przecież, gdy człowiek jest sam. Życie w rodzinie, we wspólnocie oraz w społeczeństwie nie jest jednak łatwe. Spotkania Jezusa z różnymi osobami i Jego sposób traktowania ich może stać się inspiracją do kochania bliźniego mimo wszystko oraz mimo wszystkich jego i naszych wad! – zachęca ks. Sławomir Sikora.  Wspólny tytuł jego wykładów to Dlatego przyjmujcie się wzajemnie, jak i Chrystus przyjął was ku chwale Boga.

 

Wykłady biblijne będą transmitowane w formie dźwiękowej (od 6 do11 lipca) na stronie www.cme.org.pl. Początek przekazu ok. godz. 11.05.

 

Spotkania ewangelizacyjne dla dzieci będą toczyć się wokół trzech tematów w zależności od wieku odbiorców. Dzieci od 3–6 lat Urszula Marek i Sabina Szłapa zapraszają do słuchania i oglądania wszystkiego, co można przekazać najmłodszym o spotkaniach Pana Jezusa z różnymi ludźmi. Dzięki tym obserwacjom dzieci mają szansę zobaczyć, jak można „przyjmować” swoich kolegów, koleżanki, rodziców, rodzeństwo, znajomych i nieznajomych. Joanna Pilch-Lewicka i Ewa Mertens zapraszają do podróży w najdalsze zakątki Dzikiego Zachodu dzieci w wieku 7–10 lat. Celem jest odkrycie prawd  o sobie samym, o Bogu i o przyszłości. Najstarszą grupą wiekową (11-13 lat) poprowadzi Bogusław Czyż – doktorant Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, inicjator i organizator Międzynarodowych Ekumenicznych Konkursów Wiedzy Biblijnej „Jonasz”.

 

 

Bliżej poznać. Lepiej zrozumieć. Działać

 

Bardzo różnorodną ofertę Tygodnia Ewangelizacyjnego stanowią seminaria. Część z nich to cykl o tematyce izraelskiej i żydowskiej prowadzony przez Wspólnotę „Drzewo Oliwne”. W tym roku seminaria są okazją, by dowiedzieć się więcej o chrześcijanach na świecie i projektach misyjnych Centrum Misji i Ewangelizacji. O swoich doświadczeniach, planach i ich realizacji opowiedzą: Anna Pinkas, która przygotowuje się do pracy w chrześcijańskim szpitalu w Asuanie; Lidia Żur, koordynatorka projektu „Pomoc dla Afryki” i Pasza Shvarts, proboszcz parafii w Charkowie, Połtawie, Kremenczuku i Lozowoj na Ukrainie. Ważnym gościem będzie Risto Soramies, biskup Evangelical Lutheran Mission Diocese of Finland, pracownik parafii luterańskiej w Istambule i misjonarz tureckich imigrantów. Z perspektywy Polski o sytuacji chrześcijan w świecie opowie Piotr Żądło z Misji Open Doors.

 

Dwukrotnie pojawi się temat związany z uzależnieniem od alkoholu. O tym problemie opowiadać będą Paulina Dulla-Latos, aktorka; ks. Bogdan Wawrzeczko, duchowny ewangelicki i terapeuta uzależnień oraz przedstawiciele Chrześcijańskiej Fundacji Elim.

 

Seminaria to również czas na przybliżenie zagadnień, które wiążą się z pracą Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (jednostka CME). O roli mediacji opowiedzą pracownicy ośrodka: Magdalena Fornal, pedagog resocjalizacyjny, socjolog, certyfikowany specjalista terapii uzależnień oraz dr Anna Kalisz, mediator i prawnik.

 

Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Jerzy Samiec w seminarium zatytułowanym „Powszechne kapłaństwo” odniesie się do problemu zdefiniowania zadań przeznaczonych dla powołanych i ustanowionych duchownych oraz miejsca zaangażowania wiernych i ich odpowiedzialności za rozwój Kościoła.

 

Wśród osób, które poprowadzą seminaria, tematycznie związane z ich profesjonalną, wykonywaną od wielu lat pracą są także mediator sądowy, lekarz neurochirurg, wykładowcy uniwersyteccy, teolodzy i duchowni.

 

 

Miasteczko ewangelizacyjne. Przestrzennie lub kamerlanie

 

Dzięgielowskie miasteczko ewangelizacyjne to przede wszystkim duże, charakterystyczne namioty – świetny sposób na stworzenie latem przyjaznego miejsca dla dużej liczby słuchaczy. W tych przestronnych i przewiewnych przestrzeniach można na przykład słuchać Słowa Bożego, wykładu biblijnego czy wieczornego koncertu.

 

Jeśli przybywasz na Tydzień Ewangelizacyjny do Dzięgielowa po raz pierwszy zapoznaj się z krótkim przewodnikiem tej imprezy. W alfabetycznym skrócie (TED od A do Z) dowiesz się jak funkcjonuje miasteczko ewangelizacyjne, ile jest w nim miejsca dla całych rodzin, ile możliwości dla dzieci (sportowych; rywalizacyjnych, jak gry planszowe, i dla najmłodszych – w piaskownicy czy bawialni). Matki z małymi dziećmi znajdą wygodne miejsce do przewinięcia malucha, a także miejsce, w którym mogą podgrzać posiłek, czy spokojnie nakarmić dziecko.

 

W Cafe TE (w godz. 9.00-21.00) na zmęczonych i spragnionych czekają smakołyki – ciasta domowej roboty przygotowywane w kuchni Centrum Misji i Ewangelizacji oraz napoje, kawa herbata.

 

Dla poszukujących samotności i ciszy jest kaplica w budynku „Syloe”, a w biurze Tygodnia Ewangelizacyjnego znajduje się skrzynka, do której można wrzucać swoje prośby i intencje modlitewne. Każdy dzień poświęcono modlitwie o konkretny projekt Centrum Misji i Ewangelizacji oraz wybranym intencjom ze skrzynki. W pobliżu miasteczka znajduje się również kaplica katolicka.

 

 

Autor „na żywo”. Spotkania z twórcami

 

Na okres Tygodnia Ewangelizacyjnego księgarnia „Warto” zmienia chwilowo adres. Działa nie w Cieszynie (przy ul. Wyższa Brama, 29) lecz w Dzięgielowie pod namiotem. Mimo tych przenosin wybór książek jest równie duży, jak pod adresem stacjonarnym księgarni. Ważne miejsce wśród nich zajmują te związane z życiem w rodzinie, małżeństwem, wychowaniem dzieci (zarówno małych, jak i tych dorastających). Coś dla siebie znajdą tutaj osoby poszukujące inspiracji w rozwoju życia duchowego. Szczególne miejsce zajmuje Biblia i jej różne wydania.

 

W Dzięgielowie księgarnia „Warto” proponuje codziennie Produkt kulturalny dnia, czyli spotkanie i rozmowę z twórcami wybranej płyty lub książki (ok. godz. 19.00, po zakończeniu spotkania ewangelizacyjnego dla dorosłych i młodzieży). W tym roku będzie to między innymi czas na przedstawienie dwóch najświeższych premier Wydawnictwa WARTO: powieści Lidii Czyż – „Narodziny perły” i najnowszej płyty Zespołu CME.

 

Organizatorzy 66. Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie mają nadzieję, że dla jego uczestników będzie to ważny i owocny czas formacji duchowej, często także kształtowanej dzięki muzyce. Stąd każdy wieczór Tygodnia to czas na koncerty muzyki i śpiewu inspirowanych ewangelią. W tym roku na scenie wystąpią: Zespół CME (obchodzi jubileusz 15-lecia), Maciej Allen Pastucha, chorwacka grupa October Light, zespół Cześć, 18-letnia Marta Cienciała z zespołem, Robert Kasprowicz, Kraków Gospel Choir (jeden z najstarszych zespołów gospel w Polsce) oraz Jadzia i Paweł Bzim Zareccy.

 

***

Program tegorocznego Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie można otrzymać we wszystkich parafiach ewangelickich na Śląsku oraz w biurze Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie.  W czasie Tygodnia będą także dostępne tzw. jednodniówki z programem i aktualnościami.

 

Zobacz szczegółowy program TED 2015!

Zdjęcia: ubiegłoroczny Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie. Autorka:  Natalia Iskrzycka.