english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Bezpłatne kursy dla seniorów

Zaangażowanie społeczne seniorów w Koszalinie

30.06.2014

Pozwólcie, żeby wiatr zawiał w wasze żagle – tymi słowami zakończył się pierwszy kurs dla seniorów w ramach projektu "RAZEM LEPIEJ – polsko-niemiecki transgraniczny projekt senioralny", który realizowany jest z funduszy unijnych.


Bezpłatne kursy dla seniorów

Warsztaty dla seniorów odbywały w Centrum Luterańskim, przy udziale 20 uczestników polskich i niemieckich. Polski trener poprowadził dla seniorów warsztaty z zakresu wiedzy o współczesnym świecie społecznym, instytucjach i komunikacji. Seniorzy w czasie spotkań podnosili swoją wiedzę z zakresu globalizacji, indywidualizacji, zmian w rodzinie, swoich ról w starości, czasu wolnego oraz zaangażowania społecznego.

 

Goście z Greifswaldu zaprezentowali uczestnikom swoje sposoby na radzenie sobie z starością, w szczególności prezentując konkretne postawy zaangażowania społecznego na przykładach projektów takich jak „Konkretna pomoc dla rozwoju - Afryka”, „Pielgrzymowanie – kobiety w drodze”.

 

Trener niemiecki dr Monika Meyer – Klatte przedstawiła organizacje partnerską projektu RAZEM LEPIEJ - Bürgerhafen Greifswald, która posiada ogromne doświadczenie w pracy z aktywnymi seniorami, dając im możliwości rozwoju i realizacji ich zamierzeń.

 

Projekt Razem Lepiej - Transgraniczny Projekt Senioralny realizowany jest przez Diakonię PEA w Koszalinie w partnerstwie z Pommersche Diakonieverein e.v. Warsztaty dla seniorów realizowane są w systemie 5-dniowych kursów. Kolejne terminy to 7-11 lipca oraz 25-29 sierpnia. Projekt dofinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego z FUNDUSZU MAŁYCH PROJEKTÓW (FMP) w ramach Programu Operacyjnego Celu 3 „Europejska Współpraca Terytorialna” – „Współpraca Transgraniczna” Krajów Meklemburgia – Pomorze Przednie/ Brandenburgia i Rzeczpospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) 2007 – 2013