english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Bóg Reformator

Rozmowa z prof. Thomasem Kaufmannem

01.10.2017

Czy Lutra można lubić i czy trzeba się za niego wstydzić? Czy reformacja okazała się niewypałem? Jaki ekumenizm ma sens i czy w ogóle go ma? Dlaczego teolodzy ewangeliccy w Niemczech krytykują obchody 500 lat reformacji? Czy Luter uratował Kościół katolicki? Na te i wiele pytań odpowiada prof. Thomas Kaufmann z Getyngi – renomowany historyk Kościoła i teolog ewangelicki, autor bestsellerowych monografii o reformacji i Lutrze.


Bóg Reformator

Lubi czy podziwia pan Lutra?

 

Słowo „lubić” wiąże się z sympatią i tutaj byłbym bardzo powściągliwy. Nie wiem, czy czułbym się w towarzystwie Lutra dobrze, czy taki ludzki kontakt z nim sprawiałby mi radość. Być może po butelce wina sytuacja byłaby inna. Luter był porywczym człowiekiem, który popadał w silną awersję do ludzi, jeśli nie zgadzali się z nim w niektórych sprawach. Potrafił być nieugięty, ale znamy też inne sytuacje, jak choćby jego relacja z nietuzinkowym Michaelem Stiefelem, byłym współbratem z zakonu augustianów. Stiefel konstruował dość śmieszne obliczenia dotyczące końca świata, stwierdzając, że pewnego dnia w 1535 roku w okolicach Lochauer Heide (dziś to Annaburger Heide) koło Wittenbergi ma nastąpić koniec świata i on jako prorok powołany jest do głoszenia kazań o zbliżającym się końcu czasów. Stiefel reprezentował dość radykalną koncepcję eschatologiczną, którą jako dobry matematyk próbował uzasadnić biblijnie. Luter wystąpił przeciwko niemu, mówiąc, że tak po prostu nie można. Wyznaczona data minęła. Stiefelowi pozwolono się na kilka tygodni ukryć, a po jakimś czasie powierzono mu funkcję proboszcza w jednej z parafii. Luter potrafił więc znaleźć taki sposób podejścia do ludzi, z którymi się fundamentalnie nie zgadzał lub uważał za heretyków, aby wyjść im naprzeciw, jeśli byli gotowi do zbliżenia stanowisk....

 

Całość rozmowy na portalu LUTER2017.PL

  

Prof. dr hab. Thomas Kaufmann studiował teologię ewangelicką w latach 1981-87 w Münster, Tybindze i Getyndze. W latach 1989 – 1993 asystent Bernda Moellera. Tytuł doktora teologii ewangelickiej zdobył na podstawie rozprawy poświęconej teologii Wieczerzy Pańskiej strasburskich reformatorów. Był profesorem historii Kościoła na Wydziale Teologii Ewangelickiej w Monachium, a w 2000 r. przejął profesurę po Berndzie Moellerze w Getyndze. Od 2011 r. jest przewodniczącym Verein für Reformationsgeschichte. Jest autorem kilkuset publikacji z historii reformacji – w tym biografii Lutra (2010), a także dwóch książek o stosunku Lutra do Żydów – Lutrowe pisma żydowskie (2011) i Żydzi Lutra (2014). W 2016 ukazała się również Historia reformacji w Niemczech oraz monografia o europejskiej reformacji Odkupieni i potępieni.