english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Bp Antje Jackelén prymasem Kościoła Szwecji

Nowy zwierzchnik luterańskiego Kościoła Szwecji

16.10.2013

Biskup diecezji Lund Antje Jackelén zdobyła ponad 55% głosów elektorskich w wyborach przeprowadzonych 15 października br. w 13 diecezjach Kościoła Szwecji i tym samym została wybrana na urząd Arcybiskupa Uppsali i prymasa Kościoła Szwecji.

W ten sposób po raz pierwszy kobieta stanie na czele Kościoła Szwecji, największego Kościoła luterańskiego na świecie.


Bp Antje Jackelén prymasem Kościoła Szwecji

- Jestem bardzo zaskoczona, szczęśliwa i wdzięczną za tak silne poparcie. Mam jeszcze osiem miesięcy na przygotowanie się do objęcia arcybiskupstwa oraz na uporządkowanie spraw w diecezji Lund – powiedziała po wyborze bp Antje Jackelén. Arcybiskup elekt otrzymała aż 174 głosów elektorskich. Pozostali kandydaci bp Ragnar Persenius z Uppsali oraz ks. Cristina Grenholm również z Uppsali zdobyli odpowiednio 103 i 22 głosów. W wyborach wzięli udział członkowie kapituł katedralnych oraz centralnych władz Kościoła oraz wszyscy czynni duchowni diecezji Uppsali, jednak dla zachowania równowagi liczba oddanych głosów w Uppsali jest dzielona przez 10.

Bp Antje Jackelén (58) urodziła się w Niemczech. W Bielefeld i Tybindze studiowała teologię ewangelicką, a w 1979 przeniosła się na studia teologiczne do Uppsali, pozostając na stałe w Szwecji. W 1980 roku została ordynowana na księdza diecezji sztokholmskiej, gdzie podjęła służbę duszpasterską. W 1988 roku przeniosła się do diecezji Lund, a w 1999 roku obroniła rozprawę doktorską z teologii systematycznej zatytułowaną Czas i wieczność: pytanie o czas w Kościele, naukach przyrodniczych i teologii. Rozpoczęła karierę akademicką, obejmując stanowisko profesora teologii na Uniwersytecie w Lund oraz w USA, m.in. na prestiżowej uczelni Lutheran School of Theology w Chicago. W 2007 roku została wybrana i konsekrowana na biskupkę diecezji Lund – była wówczas trzecią kobietą w Kościele Szwecji, pełniącą ten urząd. Bp Jackelén odwiedzała również Polskę w ramach swojej działalności w Międzynarodowym Komitecie Organizacyjnym Europejskich Konferencji nt. Nauki i Teologii. Mężem Antje Jackelén jest ks. Heinz Jackelén, z którym ma dwie dorosłe córki. Ciekawostką jest fakt, że Jackelén jako pierwsza spośród szwedzkich biskupów otworzyła swój profil na serwisie społecznościowym Twitter.

 

Nowa arcybiskup Uppsali obejmie swój urząd 15 czerwca 2014 roku. Dzień wcześniej podczas nieszporów w katedrze uppsalskiej pożegnany zostanie urzędujący prymas Andres Wejryd. Jackelén jest wprawdzie pierwszą kobietą obejmującą ten urząd, jednak nie jedyną w światowej wspólnocie Kościołów luterańskich – kobiety są również zwierzchnikami Kościołów luterańskich w USA (bp Elisabeth Eaton, wprowadzona w urząd tydzień temu), Kanadzie (bp Susan Johnson), Norwegii (bp Helga Haugland Byfuglien) czy w Niemczech (bp Ilse Junkermann, kierująca Kościołem Ewangelickim Środkowych Niemiec). Wiele kobiet w Kościołach luterańskich pełni ponadto urząd biskupek diecezjalnych.

 

Kim jest Arcybiskup Uppsali?

 

Arcybiskup Uppsali jest głównym reprezentantem Kościoła Szwecji w społeczeństwie, a także w kontaktach ekumenicznych i międzynarodowych, w tym także z innymi religiami, światem polityki i innymi uczestnikami życia społecznego. Arcybiskup Uppsali reprezentuje również Kościół Szwecji w Szwedzkiej Radzie Kościołów oraz międzynarodowych organizacjach luterańskich i ekumenicznych – m.in. Światowej Federacji Luterańskiej oraz Światowej Radzie Kościołów. Arcybiskup Uppsali zwołuje i przewodniczy posiedzeniom Konferencji Biskupów Kościoła Szwecji, jednak nie ma władzy nad pozostałymi biskupami. Rola Arcybiskupa Uppsali odpowiada starochrześcijańskiej zasadzie jako primus inter pares.

 

Arcybiskup przewodniczy ponadto Radzie Kościoła oraz komitetowi wykonawczemu Synodu Generalnego i jako jedyny biskup może głosować na Synodzie. Ważną częścią działania duszpasterskiego Arcybiskupa Uppsali jest kierowanie częścią diecezji Uppsali, obejmującej teren miasta Uppsala, Sigtuna oraz Enköpings. Pozostałe części diecezji znajdują się w jurysdykcji kanonicznej biskupa Uppsali. Arcybiskup Uppsali przewodniczy ponadto wszystkim nabożeństwom, podczas których konsekrowani są nowi biskupi diecezjalni Kościoła Szwecji. Do tradycji duszpasterskiej arcybiskupa należy również odprawienia porannych nabożeństw komunijnych (mszy) w uppsalskiej katedrze w każdą środę.

 

Do ewangelicko-luterańskiego Kościoła Szwecji należy ok. 70% Szwedów. Partnerskie relacje z diecezją Uppsali posiada Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce.

 

Więcej informacji o arcybiskup elekt Antje Jackelén

 

Luter.pl