english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Bp J. Jezierski o jubileuszu 500 lat Reformacji

Wypowiedź rzymskokatolickiego zwierzchnika

14.05.2014

Potrzebna jest nowa faza dialogu ekumenicznego i praktyki ekumenicznej - powiedział w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną bp Jacek Jezierski, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji warmińsko-mazurskiej, mianowany przez papieża Franciszka nowym ordynariuszem diecezji elbląskiej.


Bp J. Jezierski o jubileuszu 500 lat Reformacji

Bp Jezierski podkreślił, że dobrą okazją jest zbliżającą się rocznica 500-lecia początków Reformacji. To pierwszy polski hierarcha rzymskokatolicki, który w mediach odniósł się do reformacyjnych obchodów jubileuszowych.

 

Bp Jezierski, który jest również członkiem Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski, stwierdził, że jubileusz reformacyjny nie będzie dla katolików "festynem", a o wiele bardziej czasem na przypomnienie dramatycznych zdarzeń z początków XVI wieku i ich następstw - trudnych do przezwyciężenia. Biskup zaznaczył jednak, że wzbogacenie wiedzy o przywódcach reformacji, przyczynach, mechanizmach i skutkach, a także wartościach, które wniosła Reformacja w chrześcijaństwo stwarza szanse na lepsze zrozumienie relacji Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, a także wspólnot chrześcijańskich istniejących poza nią.

 

Według nowego biskupa elbląskiego Kościół rzymskokatolicki nie docenia czasami wrażliwości Kościołów mniejszościowych, gdy tymczasem można się wiele od nich uczyć i w ten sposób lepiej zrozumieć własne problemy. Biskup dodał, że w Polsce dokonała się zmiana klimatu w relacjach między chrześcijanami rożnych tradycji. - Postrzegamy siebie jako siostry i braci w Chrystusie, i odkrywamy jedność na fundamencie Chrztu świętego.

 

luter2017.pl