english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Chór św. Efraima odwiedził Polskę

Węgierski chór w Wiśle

25.11.2015

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle zorganizowała niecodzienny koncert zawodowego chóru męskiego św. Efraima z Budapesztu.


Chór św. Efraima odwiedził Polskę

Chór składający się z ośmiu zawodowych śpiewaków wystąpił w wiślańskim kościele w niedzielne po południe 22 listopada. Zaprezentował szeroki repertuar, którym propaguje dziedzictwo chrześcijaństwa w obrządku bizantyjskim i muzykę współczesną z bogatej literatury węgierskiej.   

 
Chór został nazwany na cześć św. Efraima Syryjczyka (306-373), poety i kaznodziei zaliczanego do Ojców Kościoła. Powstał w 2002 r. i stopniowo stał się jednym z najbardziej popularnych zespołów wokalnych na Węgrzech. Założycielem i dyrektorem artystycznym jest Tamas Bubno. Członkowie chóru mają wyjątkowe zdolności wokalne i wysokiej rangi kwalifikacje muzyczne.  
 
Do Polski chór św. Efraima przybył z okazji pierwszej edycji Festiwalu Muzyki im. prof. Józefa Świdra, którego pomysłodawcą jest chór Harmonia działający przy Uniwersytecie Śląskim.    
 
W wiślańskim kościele artyści wystąpili za darmo, ale ks. prob. Waldemar Szajthauer zwrócił się do publiczności z prośbą o złożenie po koncercie ofiary, która w całości została przekazana członkom chóru.