english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Chór z Filipin w Cieszynie

Koncert w kościele Jezusowym

08.07.2015

Niezwykły koncert Chóru Uniwersytetu Filipińskiego w Manilii szykuje się 10 lipca w Cieszynie. Znakomity zespół wystąpi w kościele Jezusowym o godzinie 18.00 w ramach akcji „Ratujmy Organy”. 


Chór z Filipin w Cieszynie

Egzotyczny zespół odwiedzi Cieszyn dzięki nawiązaniu współpracy z  Chórem Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”, z którym na początku lipca wspólnie wystąpią podczas Międzynarodowego Festiwalu Chórów i Orkiestr w Koszycach na Słowacji.   

 
W programie perły klasycznej muzyki chóralnej, popularnej oraz tradycyjna muzyka ludowa Filipin. Wstęp wolny!   
 
Organizatorami koncertu są: Urząd Miejski w Cieszynie, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Cieszynie oraz Fundacja Kręgi Sztuki.    
 
University of the Philippines Manila Chorale - dyrektorem muzycznym chóru, założonego w lipcu 1992 r. przez grupę studentów, jest Emmanuel P. de Leon Jr. Chór ma bardzo zróżnicowany repertuar, poczynając od muzyki sakralnej, poprzez muzykę renesansu, klasyczną, współczesną, a kończąc na ludowej muzyce Filipin. 


 
Do chóru należą zarówno studenci, wykładowcy jak i absolwenci uniwersytetu. Chór wykonuje repertuar bardzo równych kompozytorów, takich jak Biebl, Lukaszewski, Rossini, Hogan, czy Stroope, a także filipińską muzykę chóralną z repertuaru Lucio San Pedro, Eudenice Palaruan, Nilo Alcala, Ryan Cayabyab, Joela Navarro, Johna Augusta Pamintuana, Josefino Chino Toledo, Felipe de Leona, Francisco Feliciano i Fidela Calalanga. 
 
Chór dużo koncertuje, ma za sobą siedem europejskich tras koncertowych, bierze udział i odnosi sukcesy w wielu konkursach i międzynarodowych festiwalach muzyki chóralnej. W roku 2014 chór miał okazję śpiewać pod dyrekcją światowej sławy szwedzkiego dyrygenta Freda Sjöberga, w tym samym roku grupa została zaproszona jako gość specjalny festiwalu chóralnego Karuizawa International Choral Festival odbywającego się w Karuizawa w Japonii. 

W ostatnich latach odniósł wiele sukcesów: w roku 2013 grupa zwyciężyła w trzech kategoriach: jako chór mieszany, w kategorii muzyka sakralna oraz w kategorii muzyka spirytualna. W latach 2007, 2009 i 2011 grupa odnosiła sukcesy na międzynarodowym festiwalu chórów im. Antona Brucknera w Linz (Austria), otrzymując trzykrotnie złoty dyplom w kategorii chórów mieszanych oraz dwukrotnie srebrny dyplom.