english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Chór z Ustronia na festiwalu w Niemczech

150 chórów w Greifswaldzie

26.08.2012

Od 24 do 26 sierpnia „Ustroński Chór Ewangelicki” brał udział w pierwszym międzynarodowym festiwalu Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w północnych Niemczech „Dreiklang 2012". Na muzyczne spotkanie do Greifswaldu przybyło ponad 3 tys. śpiewaków reprezentujących około 150 chórów z Niemiec, Polski, Szwecji i krajów bałtyckich.


Chór z Ustronia na festiwalu w Niemczech

Ustroński chór swój pobyt w Niemczech rozpoczął od zwiedzenia Königsstuhl w Parku Narodowym Jasmund, leżącym na wyspie Rugia. Königsstuhl jest 118 metrowym klifem kredowym a ze znajdującej się tam platformy widokowej rozpościera się szeroki widok na linię brzegową i morze.

Festiwal rozpoczął się w katedrze św. Mikołaja wykonaniem oratorium „Eliasz” Felixa Mendelssohna przez połączone chóry z Hamburga, Schwerinu i Greifswaldu z towarzyszeniem muzyków Gdańskiej Filharmonii pod dyrekcją Christopha Schoenera z Hamburga i solistów. Na koncert otwarcia przybyło ok. 1200 osób.

W sobotę 25 sierpnia wszystkie chóry już o 10:00 spotkały się na rynku by wspólnie zaśpiewać kilka pieśni ze specjalnie przygotowanych na tę okoliczność śpiewników. O 11 rozpoczęły się warsztaty, na których wraz z chórzystami ze Zgierza i kilkoma śpiewakami z Niemiec, ustroński chór uczył się psalmu 47 Mikołaja Gomułki do słów Mikołaja Reja pt. „Klaszczmy rękoma wszyscy zgodliwie”.

Wieczorem, w kościele Mariackim chór brał udział w „Nocy Chórów”. W dwugodzinnym koncercie co 15 minut występował inny chór. Występowały zespoły z Niemiec, Litwy, Estonii i Polski.  „Ustroński Chór Ewangelicki” pod dyrekcją Krystyny Gibiec zaprezentował pieśni o urozmaiconej tematyce.

W niedzielę 26 sierpnia, chórzyści uczestniczyli w nabożeństwie w kościele w Gristow położonym na samym brzegu  Zatoki Greifswaldzkiej. Kazanie wygłosił ks. Mathias Tuve z Ekumenicznego Centrum w Greifswaldzie. Na nabożeństwie spiewały cztery chóry: „Ustroński Chór Ewangelicki”, chór ze Zgierza, chór z Litwy i „Gospelchor Gristow”. Każdy z nich wykonał jeden utwór.

Jan Gibiec