english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Chóralne śpiewanie w Nowym Sączu

Diecezjalny zjazd chórów Diecezji Katowickiej

29.04.2013

Dnia 28 kwietnia 2013 r. w niedzielę Cantate odbył się kolejny 67. diecezjalny zjazd chórów Diecezji Katowickiej. Tym razem chóry udały się w daleką podróż do Nowego Sącza.


Chóralne śpiewanie w Nowym Sączu

Nabożeństwo wraz z koncertem chórów odbyło się w Sądeckim Parku Etnograficznym, gdzie znajduje się odrestaurowany kościół ewangelicko-augsburski ze Stadeł z XVIII w. O godz. 11-tej wszystkich przybyłych przywitał ks. Dariusz S. Chwastek, proboszcz parafii w Nowym Sączu. A byli wśród nich zwierzchnik diecezji bp Tadeusz Szurman, ks. Marcin Makula z Golasowic, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowy Sączu Robert Ślusarek i - oczywiście - chórzyści. Po powitaniu głos zabrał biskup, który rozpoczął nabożeństwo i wspólne śpiewanie. Po pieśni i liturgii Słowa Bożego, rozpoczął się koncert chórów.

 

Jako pierwszy śpiewał chór z Katowic Largo Cantabile, później chór z Krakowa, a przed kazaniem chór z Orzesza. Kazanie wygłosił ks. Dariusz S. Chwastek przewodniczący diecezjalnej komisji chórów i orkiestr. Po kazaniu usłyszeliśmy chóry z Gliwic, Golasowic, Pszczyny oraz zespół wokalny z Krakowa.

 

Podsumowania zjazdu dokonał zwierzchnik diecezji, który odniósł się do śpiewanych pieśni. Zauważył, że po raz pierwszy usłyszeliśmy w wykonaniu chóru z Golasowic pieśń wykonaną w stylu muzyki rap. W swojej wypowiedzi podkreślił również, że chóry mają różnorodny repertuar, który jest wynikiem
wieloletniej i ciężkiej pracy. Od pieśni Wacława z Szamotuł, kantat, pieśni w formie chorału gregoriańskiego, a także pieśni cechujących się prawosławnymi wpływami, po współczesnych kompozytorów.

 

Po wręczeniu upominków i dyplomów okolicznościowych bp Tadeusz Szurman zakończył
nabożeństwo Modlitwa Pańską i błogosławieństwem. A na zakończenie wszystkie chóry wykonały wspólną pieśń "Jezus jako król panuje".

 

Popołudniowy program przygotowało Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Chórzyści mogli zwiedzać zabudowania mieszczące się w miasteczku galicyjskim, a także odbyć spacer po skansenie etnograficznym.

 

Kolejny - 68. zjazd chórów zaplanowano 18 maja 2014 r. w niedzielę Cantate w parafii Ruda Śląska Wirek. Już serdecznie zapraszamy.

 
ks. Dariusz S. Chwastek, przewodniczący diecezjalnej komisji chórów i orkiestr

zdjęcia: Paweł Cymorek