english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Chóry zaśpiewały w Słupsku

XXVII Zjazd Chórów Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej

23.05.2013

W niedzielę Exaudi, 12 maja br. odbył się w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Słupsku XXVII Diecezjalny Zjazd Chórów Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej. Po dziewięciu latach przerwy w słupskiej parafii znowu kościół wypełnił się chórzystami z chórów z terenu całej Diecezji.


Chóry zaśpiewały w Słupsku

Większość uczestników zjazdu przybyła na Pomorze już w sobotę 11 maja, pokonując nawet kilkaset kilometrów, jak np. chór z Kalisza. W Ustce, w hotelu Energetyk, zorganizowane zostało zakwaterowanie uczestników, a wieczorem, dzięki sprzyjającej pogodzie wszyscy mogli zasiąść do wspólnego posiłku na wolnym powietrzu. Wielu skorzystało też z dobrodziejstwa, jakim była bliskość Bałtyku i udało się na wieczorne lub poranne spacery.

 

W niedzielę rano wszyscy chórzyści, w tym również ci, którzy mieli blisko i przyjechali tylko na niedzielne nabożeństwo, spotkali się w kościele Świętego Krzyża na próbie wspólnych pieśni. Były to następujące utwory: "Boże stworzenia złączcie się" i "Pokój Pański - Szalom chawerim". Połączonymi chórami zadyrygował  Jakub Kwintal z Bydgoszczy. 

 

Nabożeństwo, w które wplecione zostały występy chórów (każdy chór zaśpiewał po trzy pieśni), rozpoczęło się o 10.30 i połączone było ze spowiedzią i Komunią Św., części liturgicznej przewodniczył ks. Wojciech Froehlich,  a kazanie na tekst z Ewangelii Jana 14,15-19 wygłosił zwierzchnik diecezji bp prof. Marcin Hintz. Po rozdaniu pamiątkowych dyplomów i upominków dla wszystkich chórów, które wzięły udział w zjeździe, wystąpiły dzieci ze szkółki niedzielnej, które podczas zajęć nauczyły się pieśni "Miłość Twa" i zaśpiewały ją wszystkim uczestnikom nabożeństwa. Na zakończenie nabożeństwa biskup diecezji podziękował organizatorom Zjazdu za jego przygotowanie, a miejscowy proboszcz, ks. W. Froehlich wszystkim za wzięcie udziału w tym ewangelickim święcie pieśni.

 

Po nabożeństwie goście udali się do sali Mniejszości Niemieckiej na wspólny posiłek. Organizatorzy przygotowali też specjalną „jednodniówkę”, w której oprócz programu nabożeństwa zamieszczone zostały zdjęcia i krótkie notatki o chórach biorących udział w Zjeździe, historia powstania pieśni „Jest ze mną Pan” ŚE 508 oraz trochę humoru.

 

W XXVII Diecezjalnym Zjeździe Chórów Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej wzięły udział chóry z Bydgoszczy, Kalisza, Koszalina, Poznania, Rypina, Sopotu i Torunia.

 

Kolejny Zjazd odbędzie się w Parafii Gdańsk-Gdynia-Sopot w 2014 roku.

 

ks. Wojciech Froehlich

zdjęcia: Dagmara Grajczak