english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Chrystus daje nam pokój

Przesłanie Biskupa Kościoła po zamachach w Brukseli

23.03.2016

Pokój zostawiam wam, mój pokój daję wam; nie jak świat daje, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze i niech się nie lęka. J 14,27


Chrystus daje nam pokój

Drogie Siostry i Bracia w Chrystusie,

W dniu wczorajszym obiegły świat informacje o kolejnych zamachach terrorystycznych, które tym razem miały miejsce w Brukseli. Wielu z nas solidaryzuje się z rannymi i rodzinami ofiar. Zdecydowanie przeciwstawiamy się takim aktom terroru, lecz z niepokojem myślimy o własnym bezpieczeństwie. Zastanawiamy się czy świat w takiej sytuacji może żyć w pokoju.

Przed swoją śmiercią nasz Pan i Zbawiciel Jezus Chrystus powiedział uczniom, że to On jest tym, który daje pokój. Taki pokój nie jest uwarunkowany relacjami między państwami czy też bezpieczeństwem, którego pozory ludzie mogą jedynie stwarzać. 

W swoim przesłaniu Jezus nawiązał do tradycyjnego sposobu powitania, a zarazem pożegnania – Pokój wam. Wyrażało ono relacje jakie miały miejsce w ówczesnym świecie, lęk jaki wiąże się ze spotkaniem z nieznajomym. Jezus obiecując uczniom Pocieszyciela – Ducha Świętego, widział strach uczniów, rozumiał, że będą doświadczali cierpienia, odrzucenia, niechęci i braku pokoju. Dlatego przypomniał o jedynym pokoju, który nie jest z tego świata, o pokoju, który daje tylko ON sam. 

W Wielkim Tygodniu nasze oczy zwrócone są na krzyż Jezusa Chrystusa. Widząc przemoc, nienawiść, brak pokoju wierzymy, że w Bogu odnajdziemy schronienie. W modlitwach łączymy się z tymi, którzy cierpią lub stracili najbliższych. Prosimy również Boga, by dokonywał zmian na świecie, by zmieniał ludzi, naprawiał relacje i wprowadzał swój pokój. 

Pokój zostawiam wam, mój pokój daję wam; nie jak świat daje, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze i niech się nie lęka. J 14, 27

ks. Jerzy Samiec
Biskup Kościoła