english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Chwalcie Pana, śpiew niech brzmi

Święto Muzyki Kościelnej Diecezji Wrocławskiej

08.05.2013

Muzyka potrafi wprowadzić nas w melancholijny nastrój, potrafi zmusić do przemyśleń, wzruszyć, ale potrafi również dodać nam skrzydeł. Czasem tak trudno wyrazić nam radość, która w nas jest, radość z wiosny, która nadeszła, radość z piękna otaczającego nas świata, zachwyt, dziękczynienie.


Chwalcie Pana, śpiew niech brzmi

W niedzielę, 28 kwietnia br. kościół Zbawiciela w Wałbrzychu pełen był muzycznej radości, jakież inne miejsce nadawałoby się lepiej na święto muzyki kościelnej niż właśnie wałbrzyski kościół z jego wspaniałą akustyką, w którym święto to się odbyło. Pomimo chłodu, który wciąż jeszcze panował, serca śpiewających i zebranych były rozgrzane zarówno poprzez pokrzepiające kazanie, które wygłosił ks. radca Waldemar Pytel, jak i poprzez występy chórów z Karpacza, Wrocławia, a także dziecięcego chóru ze Świebodzic.

 

Śpiewające dzieci wzruszyły zebranych pokazały, że śpiewać każdy może, a chodzi przede wszystkim o radość z tego płynącą, natomiast występ chórów z Karpacza i Wrocławia, uświadomił zebranym jak pięknie można wyznawać Boga, ale także, że zbór to coś więcej niż coniedzielne nabożeństwa - zbór to również możliwość realizacji wspólnej pasji.

 

Po nabożeństwie w kaplicy parafialnej odbyło się spotkanie wszystkich uczestników nabożeństwa i jakże przyjemnie było oglądać spotkanie parafian, księży i dzieci – przyszłości naszej diecezji, rozprawiających na tematy codzienne i nie tylko, a także wysłuchać spontanicznie zaintonowanej pieśni „dzisiaj jest dzień”.

 
Warto nigdy nie zapominać, że nie trzeba wielkich scen, umiejętności, żeby śpiewać bo muzyka jest w nas i każde miejsce czy sposób jest dobry, aby chwalić Pana.

 

Święto Muzyki Kościelnej Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego odbyło się w tym roku w Wałbrzychu. W niedzielę Cantate (Śpiewajcie) 28 kwietnia 2013 roku w ewangelickim Kościele Zbawiciela zaśpiewały: Chór Ekumeniczny z Karpacza oraz Chór Parafialny z Wrocławia. Wystąpił także ekumeniczny zespół dziecięco-młodzieżowy z różnych Kościołów, m.in. z zielonoświątkowego i baptystycznego. Każdy z zespołów zaprezentował około 15-minutowy program, który stanowił muzyczną oprawę nabożeństwa. Kazanie wygłosił ks. radca Waldemar Pytel ze Świdnicy, a w nabożeństwie udział wzięli także ks. Waldemar Szczugieł – gospodarz parafii, ks. Edwin Pech z Karpacza i ks. Marcin Orawski z Wrocławia.

 

tekst i zdjęcia: ks. Marcin Orawski

 

***
 

Gospodarze tegorocznego święta muzyki kościelnej składają wszystkich wykonawcom i uczestnikom podziękowania za przybycie i udział, szczególnie tak istotny w naszej diasporze. M.S.