english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Cieszyn ratuje organy

Koncert w kościele Jezusowym

25.03.2015

W niedzielę 29 marca o godz. 17.00  w kościele Jezusowym w Cieszynie rozpocznie się czwarty cykl koncertów w ramach akcji „Ratujmy Organy Kościoła Jezusowego”. 


Cieszyn ratuje organy

Koncert inauguracyjny tegorocznej akcji wypełni muzyka pasyjna. Koncerty organizowane w Niedzielę Palmową w kościele Jezusowym mają już wieloletnią tradycję. Tym razem wystąpią trzy chóry, które zaprezentują odmienne spojrzenie na pieśń pasyjną.

 

Inicjatorem i gospodarzem koncertu jest Wyższobramski Chór Kameralny parafii ewangelickiej w Cieszynie pod dyr. Piotra Sikory, który od 2012 roku czynnie angażuje się w działania na rzecz remontu zabytkowych organów Sauera w kościele Jezusowym.  

 

Obok gospodarzy usłyszymy Chór Albatesso z Dębowca pod dyr. Pawła Moskały oraz Zespół Wokalny im. Wacława z Szamotuł parafii EA w Krakowie pod dyr. Łukasza Laxy. W programie m.in. współczesne kompozycje chóralne autorstwa Pawła Bębenka, czy Piotra Pałki oraz polska muzyka dawna Wacława z Szamotuł, czy Jana z Lublina. Na zakończenie chóry połączą swoje siły wykonując wspólnie jeden z najbardziej znanych chorałów pasyjnych „O głowo, coś zraniona” w opracowaniu Jana Sebastiana Bacha.

 

Remont zabytkowych organów Sauera z 1923 roku rozpoczął się w październiku ubiegłego roku i potrwa niemal dwa lata. Prace prowadzi firma organmistrzowska Olgierda Nowakowskiego z Zabrza. Koszt remontu instrumentu bez renowacji prospektu organowego to kwota 680 tysięcy złotych. Dzięki inicjatorom akcji „Ratujmy Organy” oraz wsparciu wielu osób i instytucji od maja 2012 roku udało się zebrać niemal 480 tysięcy złotych na ratowanie organów.  

 

Organizatorzy zaplanowali na ten rok wiele muzycznych wydarzeń, podczas których będzie można wesprzeć fundusz remontowy. Więcej szczegółów oraz fotorelacja z przeprowadzonych dotąd prac znajduje się na stronie www.ratujmyorgany.pl.