english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Cmentarz na Młynarskiej Pomnikiem Historii

Pierwszy luterański obiekt na liście

07.08.2014

Cmentarz Ewangelicko-Augsburski Parafii Świętej Trójcy w Warszawie został - wraz z czterema innymi stołecznymi nekropoliami - wpisany na listę Pomników Historii.


Cmentarz na Młynarskiej Pomnikiem Historii

Na mocy rozporządzenia Prezydenta RP pomnikami historii są zabytki mające szczególną wartość dla kultury. 28 lipca weszła w życie decyzja Prezydenta RP, który podpisał rozporządzenie, dotyczące powązkowskiej nekropolii - cmentarza luterańskiego, reformowanego, a także części rzymskokatolickiej, żydowskiej i muzułmańskich cmentarzy (tatarskiego i kaukaskiego).

 

"Nekropolie na Powązkach są świadectwem tolerancji religijnej i wielokulturowości naszego społeczeństwa, a także miejscem pochówku wybitnych Polaków, na którym znajdują się wysokiej klasy obiekty sztuki sepulkralnej" - czytamy w rozporządzeniu prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, opublikowanym w Dzienniku Ustaw z 21 lipca.

 

W Warszawie na listę Pomników Historii wpisane są jeszcze dwa obiekty: Filtry Warszawskie oraz historyczny zespół miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem. Do 28 lipca br. lista Pomników Historii obejmuje 58 pozycji. Nasz cmentarz jest pierwszą „luterańską pozycją”.

 

Więcej: Strona parafii