english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Concordia w Wiśle

Koncert reformacyjny w wiślańskim kościele

30.04.2015

W środę, 29 kwietnia br. w kościele ewangelickim w Wiśle Centrum odbył się Koncert z okazji 500 lat Reformacji. Wystąpił chór koncertowy CONCORDIA UNIVERSITY ze Stanów Zjednoczonych.


Concordia w Wiśle

Chór Concordia z Portland z USA zaprezentował pieśni różnych kompozytorów - od XVI w. do współczesnych.

 

Kościół w Wiśle był wypełniony po brzegi. Chór z Portland wykonał w Wiśle swój pierwszy koncert w Europie i jedyny w Polsce. Będzie koncertował jeszcze w Czechach, Austrii i w Niemczech.

 

Koncert przygotowały dwie parafie - w Wiśle i Szczyrku.

  

***

 

Chór koncertowy Uniwersytetu Concordia w Portland w stanie Oregon to jeden z zespołów muzycznych, działających przy tej uczelni. Oprócz niego działa też tam zespół wokalny Christi Crux, zespół instrumentów dętych, kameralna orkiestra smyczkowa, zespół dzwonków ręcznych, zespół modlitewny oraz operowo-teatralny. 

 

Program edukacji muzycznej realizowany jest na Wydziale Teologii, Sztuki i Nauki, i oferuje naukę głównych przedmiorów muzycznych t.j. teorii muzyki, kompozycji, historii muzyki i dyrygentury. Studenci mają możliwość poszerzania wiedzy praktycznej poprzez uczestnictwo w rozmaitych zespołach artystycznych.

 

Uniwersytet Concordia w Portland to chrześcijański uniwersytet o profilu luterańskim, oferujący studia magisterskie i doktoranckie. Liczba studentów przekracza 2.600, a wielu z nich pochodzi z całego terytorium Stanów Zjednoczonych.

 

Spośród chórzystów zaledwie 25 procent to studenci muzyki. Pozostali studiują inne kierunki czteroletnich studich licencjackich.

 

Zespoły muzyczne Uniwersytetu Concordia koncertowały na terenie Stanów Zjednoczonych oraz występowały we Włoszech, Francji, Niemczech, Polsce i Szwajcarii, w tym w tak prestiżowych miejscach jak bazylika św. Marka w Wenecji, katedra św. Piotra w Genewie i katedra Notre Dame w Paryżu. Ich misją jest szerzenie Słowa Bożego przez muzykę i chwalenie Boga poprzez jej piękno.

 

Chór śpiewa pod dyrekcją prof. Kurta Berentsena. Prowadzi on od 12 lat zespoły chóralne Uniwersytetu Concordia, będąc też dyrektorem Instytutu Sztuki i Programu Muzycznego Uniwersytetu. Wcześniej kierował działaniami muzycznymi w różnych parafiach Kościoła Luterańskiego Synodu Missouri (LCMS). Obecnie pełni tą służbę w Zion Lutheran Church w centrum Portland, gdzie jego żona Floy jest organistką.