english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Dąb Jerzy w Ogrodzie Reformacji

Kolejne pamiątkowe drzewa w Szczyrku

03.05.2013

Dzisiaj, 3 maja 2013 r. Ogród Reformacji w Szczyrku wzbogacił się o dwa drzewa. Jedno z nich zasadził prof. Jerzy Buzek. Jako że był to dąb, to drzewo otrzymało nazwę "Dąb Jerzy".


Dąb Jerzy w Ogrodzie Reformacji

Jest to pierwsze drzewo, które premier zasadził w Beskidach. Przed posadzeniem drzewa krótka uroczystość miała miejsce w kościele. Zmówiono modlitwę, zaśpiewano pieśń i udano się do ogrodu. Prof. Jerzy Buzek wyraził swoją radość, iż wśród tysiecy drzew w Beskidach są i te, które zostały zasadzone z okazji jubileuszu 500-lecia Reformacji. W tym także i jego dąb, zasadzony w dzień święta narodowego 3 Maja.

  

Wśród zaproszonych gości, którzy pojawili się w niedzielne popołudnie w Szczyrku byli m. in. poseł Aleksandra Trybuś z Cieszyna, władze powiatu bielskiego oraz miasta Szczyrk (wiceburmistrz Wojciech Kufel i przedstawiciele Rady Miasta) oraz parafii ewangelickiej w Szczyrku.

 

Wraz z premierem do Szczyrku przybyła delegacja z Zaolzia (Republika Czeska). Biskup Jan Wacławek, zwierzchnik Śląskiego Kościoła Ewangelicko Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej, zasadził kolejne "Drzewo Europy". Była to ozdobną jabłoń z Jabłonkowa. W delegacji z bp. J. Wacławkiem był m.in. Karol Cieślar, jeden z organizatorów spotkań Cieślarów na górze Cieślar w Wiśle Jaworniku.