english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Dawanie uszczęśliwia

Weź udział w akcji Prezent pod choinkę

10.10.2012
Już od września w parafiach, przedszkolach, szkołach różnego szczebla, a przede wszystkim wielu domach w całym kraju rozmawia się o ogólnopolskiej akcji charytatywnej ?Prezent pod choinkę?.

Dawanie uszczęśliwia

Tematy rozmów, w zależności od miejsca, mogą nieco się różnić, jednak z pewnością przewiną się podobne wątki: dlaczego prezenty dla dzieci z Ukrainy, dlaczego już teraz, co może być prezentem, dla kogo go przygotować, kiedy i gdzie dostarczyć?
- Poprzez akcję chcemy nieść pomoc tym, którzy bardzo jej potrzebują, uczyć empatii i wrażliwości, pokazać, że nawet mając niewiele, też można coś ofiarować oraz dać sposobność do aktywności charytatywnej ? wyjaśnia Mariola Fenger, koordynator.
 
- To doskonała okazja, by porozmawiać z dziećmi i młodzieżą o tym, że warto się dzielić. Jest to ważne i trudne jednocześnie, bo żyjemy w świecie, w którym bardzo duży nacisk kładzie się na to, by ?mieć?. Posiadanie, gadżety zaczynają określać nas jako ludzi. To rodzi postawę roszczeniową już u dzieci, a nam dorosłym brakuje pomysłu na to, jak to zmienić, może także dlatego, że często sami jesteśmy roszczeniowi i czujemy się gorsi niż inni, bo czegoś nie mamy. Dla mnie ta akcja to nie tylko pomoc dzieciom z Ukrainy, które mają zdecydowanie mniej, ale też szansa dla polskich dzieci, by zrozumiały, że wcale nie trzeba mieć wszystkiego, wbrew trendowi, jaki aktualnie panuje. Jestem mamą i pedagogiem, wychowywałam się w czasach, kiedy niewiele było na sklepowych półkach i niewiele posiadaliśmy, ale moje dzieciństwo było szczęśliwe. Teraz łatwo jest popaść w skrajności ? wszystko jest w zasięgu ręki, więc moje dziecko wszystko musi mieć, ja tego nie miałam, więc jemu wszystko dam, żeby przypadkiem nie czuło się gorsze. Czy to jednak jest naprawdę dobre dla naszych dzieci? Z własnego doświadczenia wiem, że ?więcej szczęścia jest w dawaniu niż w braniu? (Dzieje Apostolskie 20,35), dlatego idea akcji ?Prezent pod choinkę? jest mi bardzo bliska. Korzystam z niej na gruncie zawodowym i prywatnym. Uważam, że to świetne narzędzie do pracy wychowawczej z dziećmi ? stwierdza moja znajoma.
 
Trudno nie zgodzić się z tym stanowiskiem. Przygotowywanie prezentów jest jedną z najprzyjemniejszych czynności ? przyzna każdy, kto choć raz w życiu czymś kogoś obdarował. Co roku stwarzamy możliwość, by przeżyć tę przyjemność i uszczęśliwić dzieci z Ukrainy. Nasza akcja ?Prezent pod choinkę? ma już długą tradycję i wielu zwolenników. Cieszymy się z tego i jednocześnie zachęcamy tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zrobić prezentu w pudełku po butach, by się do niej przyłączyli.
 
Organizatorem akcji jest Centrum Misji i Ewangelizacji, a współorganizatorami: Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i Stowarzyszenie Joannici Dzieło Pomocy - Oddział Śląski.
Wszelkie informacje można znaleźć na stronie www.prezent.cme.org.pl.
Warto zajrzeć!

Gabriela Glajcar
Grafika: Ola Grzeganek