english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Debata Dwóch Ambon w Lublinie

20.09.2020

15 września w dominikańskiej bazylice św. Stanisława w Lublinie odbyła się ostatnia z Debat Dwóch Ambon organizowana w tym miejscu i z o. Tomaszem Dostatnim OP w charakterze prowadzącego. Na dwóch ambonach stanęli metropolita arcybiskup lubelski Stanisław Budzik oraz biskup diecezji warszawskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego ks. Jan Cieślar.


Debata Dwóch Ambon w Lublinie

Debata odbyła się na zakończenie Europejskiego Festiwalu Smaków, a dotyczyła krzyża – okoliczności ku temu dało samo miejsce (bazylika jest miejscem przechowywania relikwii Krzyża Świętego) oraz liturgiczny kontekst uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego oraz Matki Bożej Bolesnej w Kościele rzymskokatolickim. Debatę prowadził jej współinicjator – o. Tomasz Dostatni OP.

Jako pierwszy krótkie rozważanie na temat krzyża wygłosił abp Stanisław Budzik, łącząc w perspektywie liturgicznej oraz teologicznej cztery smaki krzyża – gorzki (cierpienie i ofiara), smak zwycięstwa (triumf paschalny), słodki (mistyczne ujęcie miłości Bożej) oraz smak czwarty – rodzimy związany z doświadczeniem krzyża w narodzie, społeczeństwie, rodzinach zarówno przy modlitwie, ważnych wydarzeniach życiowych, jak i w formie materialnej.

czytaj dalej: ekumenizm.pl
 

Zmiany dotyczące debat:

W związku z decyzją władz zakonnych o przeniesieniu o. Tomasza Dostatniego z klasztoru w Lublinie do Szczecina, powstało pytanie o dalsze losy Debaty Dwóch Ambon. Pojawiła się propozycja przeniesienia wydarzenia do kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy, a pomysł przyjęła Rada Parafialna i proboszcz Parafii ks. Grzegorz Brudny.

Pierwsza debata odbędzie się już 14 października 2020 r. o godz. 18:00, a dyskutować będą: ks. prof. Alfred Wierzbicki (Katolicki Uniwersytet Lubelski) oraz ks. Sławomir J. Sikora (Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Szczecinie).

Tematem rozmowy będzie „Sprzeciw wobec zła na przykładzie ks. Dietricha Bonhoeffera.”