english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Delegacja z Finlandii na spotkaniu w KEP

Abp Mäkinen wraz ze współpracownikami goszczą w Polsce

14.06.2017

W dniach 13-15 czerwca 2017 r. przebywa w Polsce delegacja Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Finlandii na czele z abp. ks. dr. Kari Mäkinenem. Spotkanie o wymiarze ekumenicznym odbyło się 13 czerwca w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.


Delegacja z Finlandii na spotkaniu w KEP

Arcybiskup Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Finlandii ks. dr Kari Mäkinen z żoną ks. Eija Mäkinen, także duchowną tego Kościoła oraz dyrektorem Departamentu Spraw Zagranicznych Kościoła ks. dr. Kimmo Kääriäinenem złożyli we wtorek 13 czerwca wizytę w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Z gośćmi z Finlandii spotkał się  bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski.

Rozmowa dotyczyła m.in. obchodów 500 lat Reformacji oraz współpracy ekumenicznej między Kościołami. Poruszono również kwestię pomocy uchodźcom i migrantom.

-  Takie spotkania są szczególnie cenne. Czujemy się sobie bliscy poprzez wiarę w Chrystusa i wspólne chrześcijańskie dziedzictwo – mówił bp Nitkiewicz. Dodał, że do wspólnych celów Kościołów należy m.in. pielęgnowanie i budzenie wrażliwości na bliźniego, szczególnie człowieka w potrzebie oraz pomoc chrześcijanom, którzy cierpią na całym świecie.

Abp Mäkinen podkreślał, że co roku w dzień św. Henryka, przedstawiciele Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Finlandii udają się do Rzymu, gdzie spotykają się z papieżem.

Uczestniczący w spotkaniu prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, a zarazem zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp  Jerzy Samiec wskazywał, że współpraca Kościoła rzymskokatolickiego z Polską Radą Ekumeniczną, przebiega bardzo dobrze.
 

Komunikat BP KEP/ BP KEA